Hledání na stránkách
Navigace na stránkách
Předchozí: Mapa stránek

Kontakty
Obecní úřad Rudice
Rudice 7, 67906 Jedovnice
Najdete nás na mapě
GPS: 49°20'22", 16°43'33"
E-mail:obec(zav)rudice.cz
Datová schránka: 9fqa2ej
Tel./fax: (+420) 516 443 528
QR kód: QR kód
Muzeum Větrný mlýn
Tel.: (+420) 602 729 084 Administrace stránek
E-mail: admin(zav)rudice.cz
Království šneka Krasíka

Dalším letošním kulturním počinem, na který bych vás velmi ráda nalákala, je výstava fotografií dlouholetého speleologa a fotografa pana Zdeňka Motyčky z Rudice, která nás svým názvem „Z NOVÝCH SVĚTŮ PODZEMNÍCH“ zavede do míst, která jsou pro většinu z nás nepřístupná a pro mnohé opředena tajemstvími, legendami a neznámem. Prostřednictvím vystavených fotografií budeme mít možnost alespoň na malou chvíli nahlédnout do těchto fascinujících podzemních světů, ve kterých teprve nedávno přítomnost světla speleologova pročísla temnotu a narušila tak po věky zaběhnutý řád. Vyvstane před námi fantastická podívaná obrovských i malých prostor plných barev, roztodivných tvarů, zvuků i posvátného ticha.


Speleologie je týmová práce a u fotografování v těchto místech to neplatí jinak. Snímky, které budete mít možnost vidět, vznikly během četných expedic našich speleologů do Mexika, Číny nebo Černé Hory, ale zavedou vás i do dalších míst blízkých či vzdálených.


Zahájení výstavy proběhne v pátek 4.9.2020 v 18h ve vstupní hale Dělnického domu. O hudební doprovod se postarají muzikanti z Tria43.


Doba trvání výstavy do 27. 9. 2020. Rudická galerie je otevřena vždy v době výstav v sobotu a neděli 13 – 17h a v pondělí přes knihovnu 17 – 18:30h.


Jste srdečně zváni! (plakát)

Vernisáž výstavy obrazů malířky Anny Procházky Naništové proběhla na zelené louce naproti Dělnického domu v neděli 2. srpna 2020. Několik obrázků najdete zde.

 

Od poslední výstavy v Rudické galerii již uběhl nějaký ten týden. Plánů bylo hodně, avšak neplánovaně do našich životů zasáhla epidemie koronaviru. Jsem velmi ráda, že mohu opět ohlásit obnovení její kulturní činnosti a pozvat vás na nové výstavy.


Tou první, která bude zahájena tento týden v pátek 3.7.2020 v 17 hodin, se nám představí brněnská výtvarnice Pavla Dvorská. Absolventka oboru vědecké ilustrace a poté kresby a grafiky na FAVU v Brně nás vtáhne do svého tvůrčího světa inspirovaného především přírodními motivy. V Rudické galerii budete mít možnost obdivovat její černobílé kresby a grafiky stromů z různých koutů světa. Část výstavy se věnuje i knižní ilustraci pro knihy A.E. Poea a G. Apollinaira. Kromě jiného spolupracuje na tvorbě naučných stezek s přírodní tématikou a při tvorbě výukových materiálů. Je dlouholetou pedagožkou ZUŠ Kvapilova a nově i SŠ uměleckých řemesel v Brně. Na jejím facebookovém profilu máte možnost vidět další část její tvorby, především barevné detailně propracované kresby stromů, květin a zvířat, které v Rudické galerii vystaveny nejsou.


Plakát k výstavě najdete zde a v příloze.


Upozorňuji, že vernisáž výstavy se s milým hudebním doprovodem Sáry Nové, uskuteční na travnaté ploše u dětského hřiště. V případě špatného počasí v obřadní síni Dělnického domu. Doba trvání výstavy 3.7. – 20.7.2020. Přístupna bude v tradiční dny a hodiny sobota – neděle/13 – 17 hod. a v pondělí přes knihovnu 17 – 18.30 hod.


První letošní výstava v Rudické galerii vás vtáhne do světa neskutečných možností a fantazie volné textilní tvorby Jany Dohnalové z Podomí. Já osobně jsem její tvorbou nadšena a jsem často překvapena, co vše je možné. Ti, kteří jste zavítali na 4. rudický vánoční jarmark, jste měli příležitost něco málo na jejím stánku prohlédnout a popřípadě i zakoupit. Škála jejího tvoření je opravdu široká, od drobných i větších předmětů praktického využití až po jasné umělecké objekty, mnohdy ovlivňující naši představu o tom, jak by měl vlastně obraz vypadat. Její důraz na detail a barevné kombinace jsou vskutku fascinující.


Výstava bude zahájena v neděli 9.2. v 16 hodin v obřadní síni Dělnického domu v Rudici, s již tradičním malým hudebním doprovodem. Mé opětovné pozvání přijala Helena Fojtová z Blanska a prostory obřadní síně rozezní hrou na akordeon (plakát).


První listopadový víkend máte poslední možnost navštívit společnou výstavu Květy Smutné a Rostislava Srstky. Neváhejte a využijte tuto možnost. Fotografie z úspěšné a hojně navštívené vernisáže v polovině října můžete vidět zde.

 

Další kulturní pozvánka směřuje na konec listopadu, kdy bude v neděli 24. listopadu v 15h zahájena poslední letošní výstava. Tentokráte mé pozvání přijala výtvarnice s mnoha okruhy tvůrčího zájmu, Martina Mikytová z Kroměříže. Nám se představí prostřednictvím linorytů a autorských látek tištěných technikou sítotisku. Pokud však navštívíte její webové stránky www.mmmoje.cz, zjistíte, že je to jen malá část toho, čím se realizuje. Ráda zmíním designové autorské šaty s vlastními motivy, trička, mikiny, hnízdečka pro miminka, zavinovačky a i úchopové hračky - panenky, které jsou jejími prvními výrobky a které to všechno vlastně odstartovaly.

V tvorbě paní Martiny Mikytové lze vidět neustálý živý vývoj, inspiraci okolním světem, událostmi. Vnímám i vtip a nadhled, radost ze života. Přijďte nakouknout a nechte se vtáhnout do světa MMM!

Vernisáž, která proběhne ve vstupní hale Dělnického domu, hudebně doprovodí kapela Fat Old Donald. Výstava potrvá do 16.12. Rudická galerie bude otevřena jako vždy v soboty a neděle 13 – 17h, v pondělí přes knihovnu 17 – 18:30h. V době 4. Rudického vánočního jarmarku 8.12. 10 – 16h. Plakát zde.


pokračuje další vernisáží, která poněkud netradičně v sobotu 12.10.2019 v 16 hod. zahájí společnou výstavu dlouholetých kamarádů a členů trampské osady Aljaška, Květoslavy Smutné a Rostislava Srstky. Oba nadšení amatérští výtvarníci nám představí zájem své tvorby. U Květy Smutné je to především hlína, která se stala její vášní. Netají se inspirací u jiných umělců, během let si však našla svůj vlastní rukopis, v glazuře i výrazu, který její keramiku odlišuje od ostatních. Kreslíř od dětství, Rostislav Srstka, se postupně dostal k technikám malby temperou, olejem. Dnes se realizuje především díky technice akrylu, která jej fascinuje. O hudební část vernisáže se postarají skvělí muzikanti Petr „Pedro“ Šnévajs a Víťa Šnévajs, díky nimž se budeme moci ponořit do čarovných a léty prověřených kytarových akordů, které rozezní vstupní halu Dělnického domu (pozvánka).

 

Přijďte opět kulturně pobýt, jste srdečně zváni! (LM)


Právě probíhající výstavu tvorby paní Marie Plotěné v Rudické galerii máte možnost navštívit ještě po dva víkendy, do neděle 6.10.2019. Hojně navštívená vernisáž výstavy proběhla ve velmi příjemném duchu, která byla obohacena přítomností samotné autorky, návštěvou starosty obce pana Romana Šebely a hudebním doprovodem žáků pod vedením pedagožky ze ZUŠ Jedovnice, paní Kateřiny Mašové. Třešničkou na pomyslném dortu bylo spontánní hudební vystoupení Kateřiny a Víta Šujanových ze ZUŠ Blansko. Fotografie z výstavy a vernisáže zde. Přijďte nakouknout a nechat se kulturně obohatit díly paní Marie Plotěné! (LM)


Po prázdninovém klidu, prostory Rudické galerie opět ožijí. Mé pozvání přijala významná brněnská výtvarnice paní Marie Plotěná. Výstava její práce bude zahájena v neděli 8.9.2019 v 15.30, tradičně v obřadní síni Dělnického domu. Tvorba paní Plotěné zahrnuje jednoduché humorné kresby či kresby na biblická témata. Nám představí další oblast svého tvůrčího zájmu, a to jsou obrazy vytvořené autorčinou unikátní technikou drásaného pastelu. Paní Plotěná přibližuje, co bude obsahem rudické výstavy:


„Témata jsou pestrá, někdy i humorná, někdy spíše filosofická, někdy i na zamyšlení. Reflektují postavení člověka v dění světa, jeho vztah ke společnosti, přírodě, sobě i těm, s nimiž žije i tomu co jej přesahuje. Všechna témata spojuje láska a obdiv ke krásám přírody i světu jež je kolem nás i v krajinách naší duše.“


Původně plánovaná výstava Martiny Mikytové je přesunuta na závěr roku. Ale prostory Rudické galerie rozhodně nezůstanou prázdné. Výtvarník Jan Lohnický ze Slavkova u Brna, který nám představí svoji práci, je bývalým dlouholetým žákem brněnského výtvarníka Tomáše Vrány, kterého jsme měli možnost v Rudické galerii přivítat již dvakrát. Připomenu, že poprvé na společné výstavě s výtvarnicí Ildou Pitrovou, kde se představil jako tvůrce keramiky, a pak na samostatné výstavě jako zručný malíř obrazů inspirovaných přírodou využívající techniky pastelu.

U pana Lohnického je to především okolní svět – příroda, architektura – která jej motivuje k tvorbě především technikou akvarelu, akvarelových pastelek, pastelu či oleje.  A jak mi sám prozradil: „Kreslím kdekoliv, kam mě cesty zavedou. Například i do Moravského krasu.“

Výstava je opět z časových důvodů organizována bez vernisáže a můžete ji navštívit od soboty 22.6. – neděle 14.7. 2019, v tradiční otevírací dobu Rudické galerie, sobota – neděle 13 – 17h, v pondělí 17 – 18:30 se vstupem přes knihovnu.

Přijďte kulturně pobýt. Jste srdečně zváni (plakát)! (LM)


Společná výstava výtvarnic Evy Juračkové Molkové a Jitky Fojtové Trefné v uplynulých týdnech zaznamenala velký úspěch. Nadšené jsou samozřejmě i obě výtvarnice. Velkou a neskrývanou radost mám i já, neboť podobnými úspěšnými výstavami zvyšujeme povědomí a atraktivitu Rudické galerie i u dalších výtvarníků a stále častěji získáváme další zajímavé kontakty a tipy na možné budoucí výstavy. To je skvělé. Fotografie z minulé výstavy můžete vidět zde.

Na vlně společných výstav budeme pokračovat i nadále, tentokrát se nám ale představí dva muži, kamarádi a spoluhráči z již legendární rudické kapely KNÍR – Ota Oťas Šimíček a Vladimír Rocker Buchta. V případě Oty Šimíčka je to již tradiční návrat do prostor Rudické galerie, pro Vladimíra Buchtu to je v pořadí druhé představení jeho práce. Poprvé se tak událo na společné výstavě před dvěma lety. Můžete se těšit na inspiraci v podobě nových obrazů obou nadšených tvůrců. Výstava bude zpřístupněna od soboty 18.5. do pondělí 10.6.2019. Plakát zde.


Přijměte srdečnou pozvánku na novou výstavu v Rudické galerii, která představí tvorbu hned dvou výtvarnic a dlouholetých pedagožek z blanenské ZUŠ. Můžete se těšit na obrazy inspirované přírodou paní Evy Juračkové Molkové a keramické objekty paní Jitky Fojtové Trefné. Výstava bude zahájena v neděli 17.3.2019 v 15:30 v obřadní síni Dělnického domu. Nedílnou součástí každé vernisáže je vždy malý hudební doprovod, o který se tentokráte postará talentovaná Helena Fojtová z Blanska. Přijďte se kulturně a jarně naladit. Budeme se těšit! Na viděnou během vernisáže či v jiné dny v Rudické galerii. Ludmila Motyčková (pozvánka).

Rudická galerie si dovoluje pozvat na koncert talentované zpěvačky a kytaristky Sáry Nové z Adamova, který se uskuteční druhou adventní neděli 9.12.2018 od 18 hodin v rudické kapli sv. Barbory. Ti, kteří se před dvěma lety připojili k zahájení “Vánoční výstavy”, si jistě budou pamatovat její zpěv, kterým všechny přítomné velmi příjemně naladila. Nyní se můžete těšit na její tvorbu. Zazní i několik písní symbolizující adventní a předvánoční čas. Odhadovaná délka koncertu je 1-1,5 hodiny. Vstupné dobrovolné. Jste srdečně zváni.

Ludmila Motyčková, Rudická galerie (plakát)

Jen několik málo dnů uběhlo od chvíle, kdy jsme společně slavnostně znovuodhalili sochu našeho prvního presidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Sochu, která má tak velmi silný příběh, jenž je spjat s naší obcí. Stalo se tak u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Věřím, že většina z nás tento den prožila ve velmi slavnostní náladě a s pocitem, že se jedná o opravdu zvláštní hodnotný okamžik.  Dle účasti i přes nepřízeň počasí věřím, že tomu tak skutečně bylo.

Vážení a milí spoluobčané. Za necelé dva měsíce se již dočkáme slavnostní chvíle připomenutí si kulatého výročí založení Československé republiky. Jednou z jejich součástí je vedle znovuodhalení sochy prvního presidenta Tomáše Garrigue Masaryka i připravovaná výstava, která se bude snažit přiblížit některé z událostí či pohnutých osudů některých osob, které se dotýkají přímo naši obce.

Výzva s prosbou o případné zapůjčení materiálů, dokumentů a dalších již proběhla. Já bych ráda upozornila na datum, čtvrtek 27.9.2018, který je nejzazším dnem, ke kterému budeme schopni tyto případné zápůjčky převzít, vytvořit předávací protokol a zapracovat předměty do plánu výstavy.

Prosím tedy všechny, kteří o zápůjčce uvažují, kontaktujte mne – Ludmilu Motyčkovou nebo p. Milana Žáka. Domluvíme se na detailech předání. Za spolupráci děkuji, Ludmila Motyčková – Rudická galerie

V neděli 18.2.2018 Rudická galerie opět ožila a na tento den netradičně i prostory Obecní knihovny. Důvodem bylo slavnostní otevření zrekonstruované čítárny a upravených prostor samotné knihovny. Úvodem nás provedl jak starosta obce pan Roman Šebela, tak i obě knihovnice paní Jaroslava Kuchařová s paní Helenou Dvořákovou, které si pro příchozí nachystaly i malé občerstvení.
Součástí slavnostního otevření byly i výtvarné dílny, ke kterým se mohly děti připojit, jakmile si dostatečně novou čítárnu s knihovnou prohlédly a možná hned i vyzkoušely. Jejich obsah byl zaměřen především na knihy a čtení, tak aby vhodně akci doplnil. Děti měly možnost vybrat si jak z nachystaných vymalovánek, tak se pustit i do větší tvůrčí činnosti v podobě výroby záložek. Zájem byl opravdu veliký a nutno podotknout, že se pro jejich výrobu nechal nadchnout i leckterý dospělák. Záložek bylo nakonec zhotoveno téměř 50!
Akce se velmi vydařila a  je jedním z příkladů spolupráce Obecní knihovny s Rudickou galerií.
Mnoho nových nadšených čtenářů za Rudickou galerii přeje Ludmila Motyčková. (Fotky z akce)

V druhou adventní neděli 10.12.2017 hostil sál Dělnického domu 2. Rudický vánoční jarmark. Jsem potěšena, že i tentokrát se setkal se zájmem nejenom z řad rudických občanů, ale svou cestu si do Dělnického domu našli i návštěvníci z okolních obcí. Stejné to bylo i mezi prodejci a výrobci. Nutno podotknout, že není vždy jednoduché vyhovět skladbou výrobců všem. Kde jiní nakoupí a jsou spokojeni, druhý odejde s prázdnou. Výrobců vždy oslovím více, než je jejich finální počet na akci, ale kdo je nakonec do Rudice ochotný přijet či mu to vyhovuje časově, už je věc, kterou mohu ovlivnit pouze částečně.

Úspěšným krokem je opět uspořádání vánočních výtvarných dílen, které se i letos setkaly s velkým zájmem z řad rodičů a dětí. Velké díky patří paní Evě Matěnové za pomoc, přípravu a vedení dílen. Děkuji všem, kteří v neděli přišli, jarmark podpořili svou návštěvou, koupí nějakého výrobku či dobrovolným příspěvkem na provoz Rudické galerie. Budu se těšit v následujícím roce na některé z dalších plánovaných akcí v RG. Přeji všem poklidné Vánoce a především pevné zdraví do nového roku 2018.

Ludmila Motyčková

(Fotky z akce najdete zde).

Srdečná pozvánka z Rudické galerie je tentokráte spjata s 2. Rudickým vánočním jarmarkem, který se bude konat v neděli 10.12.2017 v době od 9 – 16 hod. v sále Dělnického domu. Můžete se těšit, tak jako v loňském roce, na řadu místních i regionálních tvůrců a výrobců. Vybírat budete moci z výrobků decoupage, pedigu, šperky, mýdla, šité, pletené a háčkované výrobky, vánoční ozdoby, přání, a další. Součástí opět budou i dětské výtvarné dílny pod vedením paní Evy Matěnové. Přijďte nakouknout, pobýt, strávit nějakou tu chvíli, příjemně se naladit a podpořit tak jednu z vánočních akcí konaných v obci Rudice (plakát). Ludmila Motyčková

Obřadní síň Dělnického domu se opět stala dějištěm zahájení další z výstav, pořádaných Rudickou galerií. Po více jak roce se do jejich prostor vrátil brněnský výtvarník pan Tomáš Vrána, který se tentokráte představuje jako malíř obrazů vytvořených technikou pastelu. Tak jak jsme již měli možnost poznat na společné výstavě s paní Ildou Pitrovou, kde představil svoji keramickou tvorbu, hlubokou studnicí inspirace mu je především příroda. Ta se projevuje i v jeho obrazech. Na výstavě v Rudické galerii představuje díla, kde je vliv přírody patrný v konkrétních podobách – kytice ve vázách, rozkvetlé louky či více abstraktních – barevné kombinace evokující jednotlivá roční období. Techniku pastelu zde můžete obdivovat a zkoumat ve více podobách, od jasných obrysů k prchavým jemným tvarům a plochám. Vernisáž výstavy slovem doplnila žena výtvarníka, paní Ludmila Vránová, a o velmi hodnotný hudební doprovod hrou na kytaru se postarala paní Eva Matušková z Adamova. Nedělní odpoledne v obřadní síni i v Rudické galerii proběhlo ve velmi příjemném duchu a já vás touto cestou zvu některou sobotu, neděli či pondělí kulturně pobýt (LM). Fotky z vernisáže najdete zde.

Rudická galerie zve na podzimní vernisáž výstavy obrazů výtvarníka Tomáše Vrány, která se uskuteční v neděli 8.10.2017 v 15h, jako již tradičně v obřadní síni Dělnického domu. Je pro mne velkou radostí Vás pozvat právě na tuto výstavu, neb se nám zde autor představí jako tvůrce obrazů malovaných technikou pastelu, která je mi velmi blízká. Autor obrazů, Tomáš Vrána, je venkovan. Jeho rodištěm a místem častých pobytů je vesnice Prosetín, která je na okraji Vysočiny. Přírodní prostředí, krajina, zahrada, celek i struktury, detaily, výrazně ovlivňují jeho tvorbu. To je základní klíč k pochopení jeho tvorby. Obrazy představují kytice, detaily zahrady, prvky krajiny. V jeho tvorbě často realistické zobrazení přesahuje do abstraktních a abstrahujících podob, ale přírodní impulz se nevytrácí. Autor se věnuje také keramice, kterou představil na společné loňské výstavě s výtvarnicí Ildou Pitrovou. Rudická galerie je otevřena vždy v době výstav v sobotu a v neděli 13 – 17h a v pondělí v době otevření knihovny 17 – 18:30h. Jste srdečně zváni! (plakát)

Ludmila Motyčková a Tomáš Vrána

V sobotu 11. 9. 2017 v naší Rudické galerii proběhla výtvarná dílna k probíhající výstavě. Děti tvořily na téma PATCHWORK – stříhaly, lepily, z papíru skládaly různé geometrické patchworkové obrazce, hrály si s kombinacemi barev a vzorů. Všichni zúčastnění byli velice šikovní a domů si odnesli krásná dílka.

Fotky z dílny najdete zde.

Rudická galerie zve na dětskou výtvarnou dílnu, která se uskuteční tuto sobotu 9.9.2017 od 14,30 do 17 hod. přímo v prostorách RG. Ta v současné době hostí výstavu výtvarnice Lucie Píštělkové, která děti plánovanou dílnou provede. Zvoleným tématem je "patchwork", jež s tvorbou rudické výtvarnice velmi úzce souvisí. Děti se mají na co těšit! Upozorňuji, že kapacita dílny je omezena a je nutno se předem přihlásit. Více v přiloženém plakátu. Ludmila Motyčková, Rudická galerie

Proběhlé nedělní odpoledne v obřadní síni Dělnického domu bylo ve znamení vernisáže výstavy rudické sochařky a  výtvarnice Lucie Píštělkové. Ti kdo přišli, byli jistě obohaceni o velmi příjemný kulturní zážitek, ať už v podobě osobního setkání s autorkou a její tvorbou, tak i v podobě hudebního doprovodu mladé talentované muzikantky Heleny Fojtové hrou na akordeon, která velmi trefně zahájení výstavy i její samotný obsah doplnila. I když srpnový termín, sešlo se opravdu překvapivé množství návštěvníků, kteří zcela zaplnili prostory galerie a řada z nich zde strávila dlouhý čas, aby si mohli tvorbu Lucie Píštělkové důkladně prohlédnout nebo s ní prohodit i pár slov. Ať už o průběhu výroby plakátu sítotiskovou či slepotiskovou technikou nebo o postupech při výrobě patchworkových dek. A možná též jen vyjádřit slova díků a chvály. Vernisáž se opravdu vydařila a budu se těšit na setkání při některé z těch dalších, již v podzimním termínu. Ludmila Motyčková
(Fotky z vernisáže a výstavy najdete zde).
Léto je v plném proudu a nyní je v Rudické galerii po poslední výstavě klid, ale ne nadlouho. Její prostory opět v následujících dnech ožijí přípravou výstavy, jež bude zahájena v neděli 13.8.2017 v 16 hod. v obřadní síni Dělnického domu. Jejím obsahem bude tvorba rudické výtvarnice a sochařky Lucie Pištělkové. Tentokrát nám absolventka sochařského atelieru AVU v Praze nabídne jiný pohled na svoji tvorbu, než tomu bylo v roce 2011. V Rudické galerii tehdy vystavovala především svoji sochařskou práci a pouze částečně nastínila svůj zájem o grafiku. Na aktuální připravované výstavě se všem návštěvníkům představí jako tvůrce plakátů tištěných technikou sítotisku a slepotisku, jež budou doplněny o šitou tvorbu. Doplňujícím programem k výstavě bude i výtvarná dílna pro děti, kterou povede sama autorka Lucie Pištělková. Termín a bližší informace k plánované dílně budou zavčas zveřejněny.
Výstava v Rudické galerii potrvá do 11.9.2017. Otevřeno vždy v sobotu a neděli 13 - 17 hod. a v pondělí přes Obecní knihovnu 17 - 18:30 hod. Budeme se těšit! Ludmila Motyčková a Lucie Pištělková (pozvánka)

Po dohodě s výtvarníkem panem Dušanem Tejkalem bude prodloužena jeho výstava v Rudické galerii. Ta bude otevřena tuto neděli 11.6. 13 - 17 a v pondělí 12.6. 17 - 18:30 hod. V sobotu 10.6. bude RG uzavřena! O dalších případných termínech vás budu informovat. Využijte této jedinečné příležitosti a přijďte si prohlédnout tvorbu brněnského výtvarníka Dušana Tejkala! Jste srdečně zváni! Ludmila Motyčková

V nedělních odpoledních hodinách proběhla v obřadní síni Dělnického domu a následně v Rudické galerii velmi povedená a příjemná vernisáž výstavy prací brněnského výtvarníka Dušana Tejkala. O hudební úvod se postaral talentovaný 19letý Filip Souček hrou na elektrickou kytaru, který přijel společně i se svým učitelem panem Milošem Pernicou. O jeho velmi povedeném výkonu jistě vypovídá i to, že si přítomní hosté vyžádali přídavek. Rozhodně svou hudbou nasměroval ducha a atmosféru vernisáže tím správným směrem, ke které se poté přidal i samotný autor upřímným a vtipným proslovem. Všem přítomným pan Tejkal rozdal brožurky, které obsahují jednoduché výstižné kresby o dosavadním průběhu jeho života. Jejich prohlédnutím a pozváním se již všichni přítomní mohli přesunout do prostor Rudické galerie, kde mohli obdivovat vystavené dřevěné plastiky a olejomalby. Nutno podotknout, že pro Rudickou galerii se jedná opravdu o významného hosta z řad výtvarných umělců, proto neváhejte... jste srdečně zváni! Budu se těšit! Ludmila Motyčková

(Obrázky z vernisáže najdete zde).

Prostory Rudické galerie jsou momentálně prázdné, ale v nejbližších dnech budou opět zaplněny. Všechny nadšence a fanoušky do umění i kulturního dění v Rudici si dovoluji pozvat na vernisáž výstavy, která proběhne v neděli 14.5. 2017 v 15.30 hod již tradičně v obřadní síni Dělnického domu. Svoji tvorbu nám zde tentokrát představí brněnský výtvarník Dušan Tejkal a nutno podotknout, že ta není zaměřena pouze jedním směrem či k jediné technice. Doménou jeho tvorby jsou především dřevěné plastiky, kterým se věnuje od 90. let, ty budou doplněny obrazy - olejomalbami, které se staly jeho zájmem poslední dva roky. Výstava potrvá do 5.6.2017, otevřeno již tradičně v sobotu a neděli od 13 - 17 hod, v pondělí v době otevření knihovny od 17 - 18.30 hod. Jste srdečně zváni! LM

(plakát)

Prostory obřadní síně i Rudické galerie v první dubnovou sobotu značně ožily, neboť se v odpoledních hodinách staly místem zahájení společné výstavy olejomaleb Oty "Oťase" Šimíčka a akrylů Vladimíra "Rokera" Buchty.
A propojení je to opravdu zajímavé. Na jedné straně stojí již zkušený tvůrce, který se v Rudické galerii představil již několikrát a na té druhé stojí práce a výsledky někoho, kdo se výtvarné tvorbě věnuje teprve krátce.
Oba výtvarníky přišli podpořit jak jejich rodiny, tak i kamarádi a fanoušci kapely KNÍR, která samozřejmě nesměla na vernisáži chybět. O krátké úvodní slovo se postaral i starosta obce Roman Šebela.
Příjemná atmosféra a uvolněná nálada se linula celým odpolednem až do pozdních nočních hodin. Návštěvníci chodili ještě až dlouho po zahájení a po zhlédnutí výstavy se připojili k ostatním ve zcela zaplněné restauraci Tumperek, kde kapela KNÍR pokračovala ve své hudební produkci.
Výstavu je možné navštívit každou sobotu a neděli od 13 - 17h, v pondělí 17 - 18:30 v době otevření knihovny. Na Velikonoce otevřeno pouze v sobotu 15.4. Výstava potrvá do 24.4.2017. (LM)
Fotky z akce najdete zde a zde.
První dubnovou sobotu 1.4.2017 v 16h proběhne v obřadní síni Dělnického domu zahájení výstavy dvou členů legendární rudické kapely KNIR - Oty "Oťase" Šimíčka a Vladimíra "Rokera" Buchty. Jméno Oty Šimíčka je s Rudickou galerií spjato velmi úzce a jeho tvorba je již místní výstavní tradicí. V případě druhého jména, Vladimíra Buchty, se jedná o výstavní premiéru. Vernisáž by samozřejmě nebyla úplná i bez dalších členů kapely, kteří ji společně hudebně doprovodí. Přátelé, kamarádi a nadšenci kapely KNIR i Rudické galerie, budu se těšit! Ludmila Motyčková, Rudická galerie (plakát)
V první březnovou neděli proběhla v Rudické galerii výtvarná dílna pro děti, která se nesla v duchu tématu - galerie. Povídali jsme si společně o tom, co to vlastně je, co v takové galerii můžeme vidět, jak se v ní chovat. Ukázali jsme si některé z těch známých a i některá díla, která v těchto galeriích - muzeích umění můžeme vidět a obdivovat. Po krátkém povídání jsme se pustili do tvoření, děti si nakreslily svoje vlastní výtvarná díla či inspirovaná těmi slavnými a k nim i návštěvníky, kteří si čerstvě vytvořené obrázky přišli prohlédnout. Dvě a půl hodiny uteklo jako voda a já se budu těšit na další dílnu! Ludmila Motyčková
Fotografie z dílny si můžete prohlédnout zde.
V první březnovou neděli 5.3.2017 prostory Rudické galerie přivítají děti, které budou mít chuť tvořit a také se něco dozvědět. Tématem první výtvarné dílny bude: Galerie. Co to vlastně je? Kde takovou galerii mohu najít? Co v ní mohu vidět? Jak se v galerii chovat? A abychom nezůstaly pouze u povídání, s dětmi si i svoji vlastní galerii vytvoříme!
Dílna je určena pro děti od 5 - 10 let bez doprovodu rodičů. Vhodné jsou přezůvky a věci na převlečení - můžeme se zašpinit. Malé občerstvení bude pro děti zajištěno. Vzhledem k omezené kapacitě 10 dětí prosím o včasnou rezervaci místa na email: . Vstup: 40,- Kč (plakát).

První prosincový víkend v Rudici byl ve znamení mnoha  akcí a společného setkávání. Jednou z nich byla i sobotní vernisáž vánočně laděné výstavy v Rudické galerii, která se nesla ve velmi příjemném duchu a opravdové adventní náladě. Jistě k tomu přispělo i očekávání mnoha z příchozích. Třešničkou na pomyslném dortu bylo pěvecké vystoupení zpěvačky Sáry Nové z Adamova, která svým zpěvem jistě pomohla k tomu správnému naladění a zklidnění se. Tak to má být. A zdá se, že se to povedlo. V mnoha tvářích byla znát opravdová spokojenost, někteří své nadšení vyjádřili i slovně či písmem. Příprava samotné výstavy byla unikátní ve své náročné organizaci, neboť se do ní zapojilo mnoho rodin především z Rudice či blízkého okolí, ať už výrobou ozdob, dekorací či zapůjčením betlémů. Zapojily se i děti z rudické ZŠ a MŠ nebo skauti z Jedovnic. Všem patří velké díky, které především směřují i k paní Hance Holíkové, která mi byla nenahraditelnou pravou rukou. Pokud jste výstavu ještě neviděli, máte možnost ještě po dva nadcházející víkendy a pevně doufám, že se potkáme především tuto sobotu 10.12.2016 při příležitosti Rudického vánočního jarmarku, který si rozhodně nenechte ujít. Budu se těšit! Ludmila Motyčková

Fotografie z vernisáže najdete zde, z vlastní výstavy zde.

Vánoce jsou již téměř za dveřmi a přípravy v Rudické galerii vrcholí. Dovoluji si vás srdečně pozvat na vánočně laděnou výstavu do Rudické galerie (plakát), jejíž zahájení proběhne v sobotu 3.12.2016 od 15 hodin přímo v prostorách RG. Výstava potrvá do neděle 18.12.2016.

Další srdečná pozvánka směřuje hned na další sobotu 10.12.2016, kdy v sále Dělnického domu proběhne dlouhodobě plánovaný Rudický vánoční jarmark (plakát). V době od 9 - 16 hodin se můžete těšit na řadu místních i regionálních tvůrců a prodejců, na děti čekají tvořivé dílničky a vůbec... přijďte se vánočně naladit!

Ludmila Motyčková
Rudická galerie

Od poslední výstavy v Rudické galerii již uplynulo několik týdnů a já bych vás velmi ráda informovala o aktuálním dění. Někomu se může zdát, že se za imaginárními zdmi Galerie nic neděje, ale opak je pravdou. V plném proudu jsou přípravy na Rudický vánoční jarmark, který se bude konat v sobotu 10.12.2016 v sále Dělnického domu v době od 9 - 16h. Můžete se těšit na některé místní a regionální prodejce a tvůrce. Přijít můžete samozřejmě i s dětmi, pro které budou nachystány tvůrčí dílničky, či jen tak nasát vánoční atmosféru a na chvíli se zastavit. Aby ten vjem z předvánočního času byl ještě více umocněn, prostory Rudické galerie zaplní tematicky laděná výstava, která bude zahájena v sobotu 3.12.2016 v 15h.

Zde bych vás velmi ráda oslovila o možnou spolupráci. Vystaveny zde budou především betlémy a tradiční vánoční ozdoby z materiálů jako šustí, dřevo, papír, keramika a další. Je možné, že se u vás v rodině schraňuje nějaký podobný poklad, který byste byli ochotni pro výstavu zapůjčit. Pokud se tak rozhodnete, velmi si toho vážím a prosím, obraťte se na mne s domluvou. S výstavou souvisí ještě jedna další prosba o pomoc. Potřebovaly bychom pro vytvoření expozice 2 velké stromky (cca 170 cm), 2 střední (cca 1 m), 2 - 3 malé (do 50 cm) a smrkové či jedlové větve. Našel by se ochotný dárce? Výstava potrvá do neděle 18.12. 2016, vzhledem k životnosti větví a také návratu všech vystavených věcí ke svým majitelům ještě před svátky.

Děkuji za spolupráci a budu se těšit na viděnou v prosinci. Ludmila Motyčková - 776 681 162,

Rudická galerie jako zprostředkovatel informace upozorňuje všechny nadšence o historii na nedělní přednášku o zaniklé středověké vesnici Bystřec v Rakoveckém údolí. Tu povede vedoucí dlouholetého výzkumu PhDr. Ludvík Belcredi. Kdy? V neděli 25.9.2016 od 17:30 v kinosále KD v Jedovnicích. Plakát zde.
První prázdninový den v dopoledních hodinách Rudická galerie velmi ožila, neboť mé pozvání na výstavu "Putování se šnekem Krasíkem" přijaly paní učitelky z rudické MŠ. Společně s dětmi dorazily ve velmi dobré náladě a pohodě, ve stejném duchu se pak neslo i naše společné setkání. Děti si prohlédly výstavu a často bylo slyšet "Jéé, to je hezký!" nebo "Koukej na tohle!" Po prohlédnutí výtvarných prací dětí ze sousedských škol se ty naše rudické pohodlně usadily a zaposlouchaly se do čtení jednoho z dobrodružných příběhů šneka Krasíka, jehož děj je zasazen přímo do Rudice. Potěšilo mě, že některé z dětí příběh již znaly a napovídaly mi, jak to bude dál. V další části na ně čekalo tvoření dle vlastní fantazie či do předem připravených vymalovánek spjatých s příběhem. Děti se mohly rozhodnout, zda si hotové práce vezmou domů či je nechají na vystavení v galerii a radost mi udělalo, že řadu hezkých obrázků prostory galerie ani neopustilo. Myslím, že se setkání velmi povedlo a soudím i dle toho, že se dětem nechtělo zpět do školky. Budu se těšit někdy příště! Ludmila Motyčková, Rudická galerie
(Fotografie v pokračování)

Konec školního roku a začátek prázdnin s sebou do Rudické galerie přináší velmi zajímavou výstavu, která svým odlehčeným obsahem jistě zaujme především rodiny s dětmi. Její prostory totiž zaplní dobrodružný svět šneka Krasíka! Znáte ho? Věřím, že jste o něm již alespoň slyšeli! Výstava s názvem "Putování se šnekem Krasíkem" je výsledkem projektu knihoven regionu Blansko a také škol, které pootevřely své dveře a daly tak dětem možnost seznámit se s jeho příběhy. Rudická galerie tuto výstavu pořádá ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Obecní knihovnou v Rudici, kde je možné si knihy o Krasíkovi zapůjčit. A jelikož se těšíme především na ty dětské návštěvníky, tak na ně během výstavy čeká malé tvoření. Svá vytvořená dílka si budou moci odnést domů nebo je zanechat v galerii a pomoci nám tak dotvořit samotnou výstavu! Přijďte, jste srdečně zváni! (plakát) (LM)

Konec května se blíží a s ním i ukončení právě probíhající výstavy tapisérií Ildy Pitrové a keramiky Tomáše Vrány v Rudické galerii. Ti, jež dosud výstavu nestihli navštívit, jste srdečně zváni k jistě hodnotnému strávení času v přítomnosti děl obou autorů. Pro ty, jež výstava oslovila nebo i pro ty, jež teprve váhají, mám několik zajímavých tipů. V současné době probíhá na Státním zámku v Lysicích výstava s názvem "Obrázky do dětských snů", která představuje tvorbu paní Pitrové, která je plna pohádkových postav a stvoření. Určitě doporučuji navštívit i s dětmi. Čas máte do 29. 5. 2016, výstava je přístupná denně mimo pondělí 9–16 hod. Další pozvánka směřuje do brněnského Muzea loutek Divadla Radost, kde bude možné od 21.5.2016 navštívit retrospektivní výstavu loutkových inscenací pro stejnojmenné divadlo s názvem "Ilda a Jiří Pitrovi 1963 - 2005". A pokud chcete brouzdat blíže, doporučuji navštívit stránky uměleckého sdružení Mixtum Compositum, jehož jsou oba výtvarníci členy http://mixtum-compositum.wz.cz nebo osobní stránky pana Tomáše Vrány www.pripravanaumeleckeskoly.cz. (LM)
Ve středu 11. května 2016 bude v době od 15:30 - 17:30 otevřena Rudická galerie. Symbolicky se tak připojuje ke konanému Dni proti rakovině. Jste všichni srdečně vítáni!

Sobotní vernisáž, jež zahájila výstavu brněnských výtvarníků Ildy Pitrové a Tomáše Vrány, proběhla ve znamení pohody a velmi příjemného setkání. O hudební úvod se bezpochyby velmi kvalitně postarala bývalá žákyně Miloše Pernici při ZUŠ Blansko a současná studentka kytarového oboru pardubické konzervatoře, paní Eva Libichová z Adamova. Vedle mé osoby se slova ujal i pan Tomáš Vrána, který všem přítomným přiblížil tvorbu jak svoji, tak i paní Ildy Pitrové. Po doznění závěrečných kytarových akordů, symbolickém přípitku spojeném s přáním vydařené výstavy a mnoha tvůrčích nápadů do dalších let, byli všichni hosté pozváni k návštěvě samotné výstavy. Ta byla zcela jistě okořeněna přítomností obou výtvarníků, kteří neváhali promluvit nadšeně o své tvorbě s každým, kdo projevil zájem. A že takových bylo dost! O povedené akci rozhodně vypovídá, jak pozitivní hodnocení samotnými výtvarníky, tak i reakce některých z návštěvníků a skutečnost, že společnost se rozcházela až dlouho po 18 hodině večerní. Děkuji všem za návštěvu a ostatní vybízím, až půjdete některou sobotu či neděli kolem, určitě se zastavte! (LM)

V pokračování najdete několik fotografií.

Pitrová - Vrána 2016
Na sobotu 16. dubna 2016 jsou do obřadní síně Dělnického domu srdečně zváni všichni příznivci kultury. Od 16 hodin zde proběhne již třetí letošní vernisáž, která zahájí společnou výstavu dvou brněnských výtvarníků - Ildy Pitrové a Tomáše Vrány. Jejich spojení není náhodné, oba jsou členy skupiny Mixtum compositum, jež je volným sdružením profesionálních výtvarníků různých oborů volného a užitého umění při Unii výtvarných umělců České republiky. Paní Ilda Pitrová se v Rudické galerii představí jako tvůrce tapisérií a pan Tomáš Vrána prostřednictvím umělecké keramiky. Jejich tvorba je však mnohem širší a my díky jejich společné výstavě budeme mít možnost do ní nakouknout alespoň částečně (plakát) (LM).
Vždy když člověk chystá akce typu jakou byla i nedělní přednáška amatérského historika a heraldika pana Josefa Plcha, stojí vždy před otázkou, jaké množství lidí může očekávat. Popřípadě, jaké množství by považoval za doklad toho, aby akci mohl prohlásit za úspěšnou či neúspěšnou. Z úhlu tohoto pohledu bylo nedělní setkání obrovským překvapením a zcela předčilo veškerá má očekávání. Pokud k této skutečnosti připočítám úroveň výkladu či citelný zájem lidí naslouchat a ptát se, mohu zcela upřímně proběhlý večer prohlásit za více než povedený. Děkuji všem za čas i účast....a to jak za sebe, tak především i za pana Josefa Plcha. Ludmila Motyčková
Rudická galerie zve všechny občany a příznivce obce na neděli 20.3. v 17.30 do obřadní síně Dělnického domu, kde proběhne přednáška amatérského historika a heraldika pana Josefa Plcha z Jedovnic o nových poznatcích z historie obce Rudice a blízkého okolí. Přijďte si poslechnout zajímavé povídání o místě kde žijete a věřím, že se dozvíte mnohé. Více v přiložené pozvánce. Předpokládaná délka 60-90 min.

proběhla v sobotu 5. března v Obřadní místnosti Dělnického domu. Pohodová akce, kterou uvedl starosta obce, byla bohužel narušena nečekanou zprávou o úmrtí jeskyňáře v Lopači. Přítomní mu vzdali čest minutou ticha. Účast na vernisáži byla tak velká, že se návštěvníci ani nevešli do obřadky. Několik fotografií najdete v pokračování i ve fotogalerii.

Poznámka k fotografiím: Společnost Google oznamuje, že od 15. března končí podpora služby Picasa, na které jsou založeny i naše prezentace a fotogalerie. Fotografie zůstanou zachovány pod službou Google Photos, ale prezentace, kterými doplňujeme články, zřejmě přestanou fungovat. Do budoucna připravujeme technické řešení tohoto problému, zatím vás prosíme o trpělivost.

Další pozvánka do Rudické galerie směřuje k zahájení již 10. jubilejní výstavy speleologa, fotografa a malíře samouka Oty "Oťase" Šimíčka. Jak číslo napovídá, autor se do naší galerie rád vrací, tentokráte po čtyřleté odmlce. Jeho osoba je úzce spjata jak s Moravským krasem, tak i místní country kapelou KNÍR, která již tradičně významně doplní vernisáž výstavy v sobotu 5.3.2016 v 17 hodin v Obřadní síni. Jste zváni! Plakát zde.
První letošní výstava byla ukončena v neděli 21.2.2016 promítáním fotografií z cest po Francii jedovnického faráře pana Václava Trmače, které bylo doplněno velmi zajímavým povídáním. Děkuji všem za účast a výdrž, neb promítání trvalo více než 1,5h. Pevně doufám, že to byl pro všechny přítomné smysluplně a příjemně strávený čas (LM).

Vždy, když člověk dělá něco velmi rád a vidí ve své činnosti smysl, má to pro něj samotného velký význam. Pokud je to činnost, kterou může zveřejnit a představit ostatním, předává jim tak svoje hodnoty, vnímání světa kolem a tím je v dobrém smyslu může ovlivnit. Takový pocit mám po první letošní vernisáži fotografií jedovnického faráře pana Václava Trmače a věřím, že řada z vás, kteří jste si udělali čas a poslední lednovou neděli strávili v Rudické galerii, odcházeli s podobnými pocity.

Ti, jež nemohli přijít, mají příležitost fotografie vidět každou sobotu a neděli v době od 13 do 17 hod. Návštěva galerie mimo otevírací dobu je po předchozí domluvě možná. Touto cestou bych také ráda upozornila na doprovodnou akci, která se bude konat v neděli 21.2. od 17 hod. v Obřadní síni Dělnického domu při příležitosti ukončení výstavy, a tou je

Přednáška s promítáním fotografií pana Václava Trmače.

Na rozdíl od snímků momentálně vystavených nás z blízkých a známých končin přenesou do malebného kraje Normandie a Bretaně. Jste srdečně zváni!
Ludmila Motyčková

V neděli 31. ledna proběhla v Rudické galerii první letošní vernisáž. Po dvouleté přestávce opět vystavuje svoje fotografie jedovnický pan farář Václav Trmač, a opět je co k vidění. Nejen technické provedení, připomínající téměř olejomalby, ale hlavně pozorovací talent autora překvapuje prakticky u každého obrázku.

Vernisáž zahájil Jedovnický Banjoband, ve kterém pan farář hraje právě na banjo (přesněji ukulele banjo, které pan farář ovládá opravdu mistrně). Vystoupení kapely, se kterou si v druhé části zazpívalo i obecenstvo, opět vtipně konferoval Standa Fránek. Vernisáž zahájil za obec starosta Roman Šebela, který představil novou galeristku, paní Ludmilu Motyčkovou. Přejme jí, ať se jí daří nejméně tak, jak se vydařila dnešní vernisáž. Několik obrázků z vernisáže i výstavy najdete níže a také ve fotogalerii.

Přijměte srdečné pozvání na první letošní výstavu do Rudické galerie, která bude zahájena 31. ledna v 15 hodin. Jejím tématem bude svět viděný objektivem jedovnického faráře pana Václava Trmače. Pokud vás fotografie pana Trmače oslovily na některé z minulých výstav, znáte se osobně či jste prostě zvědavi, neváhejte, udělejte si čas a přijďte prožít poslední lednovou neděli kulturně. Pozvánka zde.

Křížková výšivka - to je téma výstavy paní Sylvy Nezvalové, která měla vernisáž v neděli 7. června. Autorka vystavuje neuvěřitelné množství námětů, doplněné vyšívanými ubrusy po její babičce, která by letos v červnu oslavila 101. narozeniny. Výstava je vhodným doplňkem rudických Antonínských hodů, které budou příští víkend. Přijďte se podívat, stojí to určitě za to. Výstava bude přístupná každý víkend odpoledne do konce června.

V pokračování přinášíme několik záběrů z vernisáže.

V sobotu 7. března proběhla v rudické galerii první letošní vernisáž - své obrazy a fotografie prezentoval známý jeskyňář a všestranný umělec Ing. Ota Šimíček. Příjemné odpoledne zpestřili svým vystoupením Kníři, navečer se pak přátelé a fanoušci Oťase a Knírů přesunuli do hospody u Valášků, kde bylo kromě kulturního zážitku možno ochutnat i něco z kuchařského umění šéfa podniku. Z akce přinášíme pár fotografií v pokračování a ve fotogalerii.

Netradičně v pondělní podvečer 2. června proběhla v Rudické galerii vernisáž výstavy obrazů paní Zdeňky Mlýnkové a keramiky paní Yvony Džupinové. Obě autorky mají blízký vztah k našemu regionu, paní Mlýnková pochází z Blanska a paní Džupinová bydlí a tvoří v Habrůvce. Přes nezvyklý termín se sešlo dost návštěvníků, kteří byli pohoštěni šampaňským s jahůdkami a dalšími dobrotami, z nichž asi největší úspěch měly svatební koláčky od našich seniorek. Vernisáž proběhla v příjemné atmosféře a všechny, kdo se nemohli zúčastnit, zveme na prohlídku výstavy každý víkend od 13 do 17 hodin. V pokračování je malá ochutnávka...

V sobotu proběhla v rudickém Dělnickém domě vernisáž výstavy obrazů pana Svatopluka Cigánka. Motivy jeho obrazů potvrzují lásku k Moravskému krasu, jeskyním, skalám a k přírodě vůbec. Malou ukázku z výstavy, která rozhodně stojí za návštěvu, najdete dále. Za fotky z vernisáže děkujeme Oťasovi.

První vernisáž v letošním roce přilákala do obřadní síně Dělnického domu řadu domácích i hostů. Letos opět po dvou letech vystavuje svoje "pohledy na svět kolem nás" pan Václav Trmač, jedovnický farář. A jsou to pohledy překrásné, umocněné perfektním technickým zpracováním, které je dílem známého jeskyňáře a grafika Marka Audyho - více než fotografie připomínají obrazy. Zvláštní je i formát, který autor používá - připomíná pohledy jakoby zevnitř ven. Celkové vyznění je překrásné a stojí za shlédnutí. Pěkná a zábavná byla i vernisáž, kde nás potěšili "staří páni" jedovnického Banjo Bandu. Výstava v Rudické galerii potrvá do 16. února, otevřeno je každý víkend od 13 do 17 hodin. Fotky najdete v pokračování. Díky redakci Jedovnického videožurnálu můžete shlédnout i videoklip z pěkné kulturní akce.

V sobotu 3. srpna proběhla v sále Dělnického domu dodatečná vernisáž výstavy "Kořenové krápníky aneb cesta proti gravitaci". V rámci vernisáže jsme mohli shlédnout velmi zajímavý film o fenoménu českých pískovcových skal "Poseidon podzemní labyrint". Děkujeme všem, kteří se přes nepohodlí tropického dne na vernisáž vypravili, a děkujeme autoru výstavy Romanu Mlejnkovi za poutavý výklad, při kterém nám dal nahlédnout do duše zapáleného jeskyňáře.

V Rudické galerii aktuálně probíhá výstava fotografií Romana Mlejnka a Mgr. Jiřího Rejla "Kořenové krápníky". Po návratu autorů z cest proběhne v sobotu 3. srpna ve 14 hodin dodatečná vernisáž v obřadní síni Dělnického domu, spojená s besedou s autory výstavy a s promítáním filmu. Pozvánka na vernisáž je zde, záběry z výstavy si můžete prohlédnout v pokračování článku.

O víkendu 15. a 16. června byla galerie naposled otevřena pro všechny návštěvníky v řádné otevírací době od 13 do 17 hodin. Nadále bude až do odvolání zpřístupněna na vyžádání. Případné zájemce o prohlídku prosíme, aby se včas přihlásili na tel. č. 603 868 837 nebo na mailové adrese . Děkujeme za pochopení.

Václava Trmače v neděli 14. října byla pro ty, kteří až tak charismatického pana faráře z Jedovnic neznají, poněkud překvapující. Nejen pro nádherné fotografie většinou z přírody, ale i pro doprovodné vystoupení jedovnického Banjo bandu, ve kterém pan farář hraje právě na to banjo. Vtipné doprovodné slovo basisty, obřadní místnost plná k prasknutí, výborné mešní víno k ochutnání, to vše přispělo k příjemnému nedělnímu podvečeru v Dělnickém domě. Přinášíme pár fotografií, i když fotit fotky je dost ošidné - nejlépe bude, když se do galerie vypravíte sami.

Foto Ota ŠimíčekDovolujeme si Vás pozvat na již 8. vernisáž výstavy fotografií a obrazů Oty Šimíčka, která se uskuteční dne 17.3.2012 v sobotu od 17 hod. v galerii v Dělnickém domě v Rudici. Průvodní slovo Jan Pšenka Boleslav, v jehož stínu vernisáž doprovodí hudební skupina KNÍR.

Program pokračuje od 19.30 hod. vystoupením legendární krasové kapely KNÍR (v nejsilnější sestavě)  k poslechu i k tanci, s tradičním pohoštěním u Valášků.

Na stejný termín, ale od 14 hod., připravuje obec Rudice tradiční "Josefské koštování vína", které bude probíhat v sále Dělnického domu. Na koštování bude hrát cimbálovka Majeran (dříve Drahan).

Máme se tedy nač těšit!

V pokračování článku můžete shlédnout pár obrázků od autora výstavy, resp. od jeho přátel, které dávají tušit, jaké že to bylo. Průřez vystavovanými fotografiemi a obrazy najdete ve Fotogalerii.

JK

v Rudické galerii proběhla v sobotu 5. února. Mladá nadaná sochařka Lucie Píštělková, která se nedávno přistěhovala do naší obce, vystavuje některé své grafické práce a koláže (sochařinu vystavit nelze kvůli rozměrům...). Na vernisáži zaujalo vystoupení netradiční hudební skupiny s málo známým nástrojem termenfonem a s neuvěřitelnou improvizační schopností zpěvačky. Pozoruhodné je také to, že hudebníci neváhali přijet podpořit svoji kamarádku až z Prahy. Výstava bude otevřena v obvyklém čase o únorových víkendech. V pokračování opět pár fotografií z akce...

probíhá výstava obrazů paní Zatloukalové z Prostějova. Asi díky nepříznivému počasí v posledních dnech je návštěvnost výstavy minimální, což je škoda - vystavené obrazy jsou překrásné. V pokračování článku přinášíme malou ukázku, tak třeba to ještě stihnete příští víkend.
paní Eugenie Petlachové, manželky rudického rodáka a skvělého fotbalisty Franty, proběhla v neděli v Dělnickém domě. O autorce a jejím díle promluvila v úvodu paní Jana Musilová, za obec poděkoval a malý dárek předal starosta Roman Šebela. Na klavír velmi pěkně zahrála neteř vystavovatelky Evička Grundová ze Šebetova. Výstava obrazů a koláží je prodejní a potrvá do 20. prosince. Obrázky z vernisáže najdete ve , nebo si můžete spustit webovou prezentaci.

Pohledy na přírodu kolem nás objektivy autorů Martina Majera a Zdeňka Špačka - vernisáž výstavy se konala v sobotu 10. října v galerii Dělnického domu. Zajímavá výstava rozhodně stojí za shlédnutí. Několik fotek z vernisáže jako obvykle najdete v pokračování.

4.7. proběhla v galerii Dělnického domu vernisáž výstavy vodou poháněných pohyblivých objektů akademického sochaře Františka Svátka. Tato výstava vhodně doplňuje letošní oslavy 100 let rudického vodovodu.
Výstavu v galerii doplňují obrazy umělcovy dcery Francesky, které zaujmou svým emocionálním nábojem, i když se jedná o velmi abstraktní moderní umělecký projev. Starší generaci pak určitě osloví nápadité koláže umělcovy životní družky paní Barbory Blahutové, která se věnuje zpracování prakticky odpadních materiálů – kousků starých papírů, kartonů, textilií, střípků a pod.
Fotografie z výstavy najdete zde.
Výstava v rudické galerii bude otevřena každý víkend v červenci a v srpnu od 13 do 17 hodin.

Naše spoluobčanka paní Věra Kocmanová vystavovala v blanenské Galerii ve věži své obrazy a kresby pod názvem Krása v harmonii. Výstava, ze které přinášíme fotografie v pokračování, trvala do konce dubna.

se tentokrát kryla s Josefským koštováním. Chybu to ale nemělo, naopak...

proběhla netradičně v pátek 13. února. I přes nepopulární datum se sešlo poměrně dost návštěvníků, hlavně ovšem zásluhou přátel autora fotografií z potápění k vrakům v Rudém moři, který současně oslavil hezké životní jubileum. Z akce přinášíme pár fotografií. Pochvalu zaslouží perfektní výkon jeskyňářské kapely Knír, která se postarala o dobrou náladu i na oslavě, které se zúčastnila řada známých jeskyňářů.


Výstava v rudické galerii od 18. ledna do 12. února 2009.

 

spojená s vyhodnocením fotosoutěže Drahanská vrchovina není jen Moravský kras, proběhla v neděli 16. listopadu. Naši mentálně postižení spoluobčané nám předvedli překrásné pásmo písní, scének a tanců, a to i na předvánoční motivy. Ředitelka Domova paní Jana Kratochvílová nás seznámila s činností tohoto blanenského humanitárního stacionáře, který se velmi úspěšně snaží o zapojení mentálně postižených do plnohodnotného života. Kdo přišel na vernisáž, ten nelitoval, a naopak byl překvapen, co tito lidé pod odborným vedením dokáží. V pokračování článku najdete fotografie z akce, které však nemohou nahradit skvělý zážitek z vystoupení.

 

prodejní výstavy členek brněnského centra volného času Lužánky "Kouzelné tvoření" přinesla ukázky překrásných maleb a barev především na hedvábí, ale také na květináčích, pánské i dámské šátky a kravaty a podobně. Výstava, ze které přinášíme záběry v pokračování článku, potrvá do 10. listopadu.

 


Pokochejte se s námi krásou, vloženou do rudických kamenů:

 

Miriam Hernández je brněnská grafička a ilustrátorka, které v žilách koluje horká jižní krev. Ve svých kresbách odhaluje sny a emoce pomocí perokresby doplněné akvarelovou barvou nebo pastelkami. Linky zatočené do křivek vytvářejí lehce abstraktní kresby, ve kterých se ukrývají příběhy. Obrázky je možné shlédnout i na webu www.picturescubes.cz.

Autorka se nyní věnuje navrhování originálních akčních triček...

Domov objektivem cestovatelů je fotosoutěž, vyhlašovaná redakcí internetového magazínu Cestovatel.cz. Čtenáři magazínu zasílají své fotografie, které jsou doplněné popisem místa. Prezentují tak ostatním nádherné snímky, které jsou zároveň inspirací k výletu. Všechny fotografie jsou také zobrazované na mapách podle místa pořízení a můžete si je prohlédnout na www.fotosoutez.cestovatel.cz. Na výstavě budete moci shlédnout výběr finálových fotografií loňského ročníku.

Několik obrázků z vernisáže obou výstav v pokračování:

 


Výstava v RG 24.5. - 8.6.2008

Historické podzemí Královehradeckého kraje proběhla v sobotu 19. dubna 2008 ve 14 hodin v galerii Dělnického domu v Rudici za ostudně malé účasti rudických. Bylo přitom na co se dívat - autor vystavuje velmi kvalitní fotografie z málo známých prostor důlních děl v Krkonoších (masiv Sněžky) a například podzemní prostory historické pevnosti Josefov. Malou účast snad může omluvit prudký liják, který se strhl pár minut po zahájení vernisáže.

Vernisáž 2 Vernisáž 3 Vernisáž 1

"Skryté světy Yucatanu"

 

v Rudické galerii je otevřena pro veřejnost od 16. listopadu do 8. prosince 2007, vždy v sobotu a v neděli od 13 do 17 hodin.

Na obrázku vidíte malou ukázku překrásných fotografií ze zatopeného podzemního světa na území staré Mayské kultury.

Vaše cesty k bezpečí Krizový portál JmK Dráček HasíkPálení klestídTest