Hledání na stránkách
Navigace na stránkách
Předchozí: Mapa stránek

Kontakty
Obecní úřad Rudice
Rudice 7, 67906 Jedovnice
Najdete nás na mapě
GPS: 49°20'22", 16°43'33"
E-mail:obec(zav)rudice.cz
Datová schránka: 9fqa2ej
Tel./fax: (+420) 516 443 528
QR kód: QR kód
Muzeum Větrný mlýn
Tel.: (+420) 602 729 084 Administrace stránek
E-mail: admin(zav)rudice.cz
Království šneka Krasíka


9. května oslavíme Den matek. Základní umělecká škola Jedovnice se svými žáky z Rudice vždy připravovala veřejné vystoupení v Rudici jako poděkování všem maminkám. V současné době to bohužel není možné, proto zde přinášíme záznam vystoupení následujících rudických hudebníků pod dálkovým vedením hudebních  pedagogů paní Kateřiny Mašové a pana Josefa Formánka:

  1. Kuchařová Eliška a Kuchařová Šárka - G. F. Händel - Larghetto (ze Sonáty F dur)
  2. Martinásková Barbora a Martinásková Kateřina - Karel Svoboda,  O šípkových růžích
  3. Růžičková Tereza - Karel Svoboda: Tři oříšky
  4. Šebelová Stela a Šebela Šimon - Tři citrónky
  5. Šebelová Stela - Hans Zimmer, Kung Fu Panda
  6. Martinásková Kateřina - M. Scheuenstuhl – Menuet, Harmonium
  7. Martinásek Ondřej - J. S. Bach - Toccata d moll
  8. Martinásek Ondřej - J. S. Bach - Preludium c moll

Milé maminky, přejeme Vám k Vašemu svátku všechno nejlepší!


Přímý odkaz na koncert je také zde: https://www.youtube.com/…XEo


V sobotu 25. května proběhlo na větrném mlýně v Rudici slavnostní zahájení letošní turistické sezóny. Moderování hezkého odpoledne se ujal pan starosta. Speleologičtí záchranáři připravili řadu ukázek a atrakcí pro děti i dospělé. Největší zájem byl již tradičně o zdolání "Větřáku", ale i o soutěže v přilehlém geoparku. Odpoledne zpříjemnili svým vystoupením Kníři. Fotografie z akce najdete zde.

pořádá rudická mládež 22.2.2019 ve 20 hod. v sále Dělnického domu (plakát). Předprodej vstupenek a místenek v sobotu 16.2. od 10 do 11.30 hod. v Dělnickém domě.
V neděli 2. prosince jsme uspořádali jako každý rok Mikulášské odpoledne pro děti.  Akce se podle nás vydařila a všem přítomným dětem Mikuláš po splnění úkolů na 10 stanovištích rozdal s andělem a s čerty připravené balíčky. Z vydařené akce přinášíme výběr fotografií, vice jich najdete zde. Pořadatelé.
Rozhovor s rudickým tvůrcem umělecké litiny najdete zde.

Rudická mládež děkuje všem zúčastněným na Společenském plesu a nabízí videosestřih.

O stříbrném adventním víkendu uspořádali naši rakouští přátelé tradiční akci, která probíhala ve známém prostředí Winkelauer Hofu. Akce se zúčastnily i naše zpěvačky Adélka Koubková a Zuzanka Piňosová pod vedením paní učitelky Hreňové, kterým zdatně vypomáhal její malý Davídek, sobotní koncert pak završilo překrásné vystoupení obou manželů Hreňových (klavír a violončelo).

Našim přátelům děkujeme za vynikající pohostinnost a těšíme se na další společné akce, z nichž první bude opět tradiční Josefské koštování v březnu v Rudici (fotky z akce jsou zde).

Přejeme klidné a usebrané prožití adventní doby a taktéž krásné Vánoce prosycené radostí a pohodou, třebas díky našemu vánočnímu koncertu! Srdečně zveme na provedení Rybovy "České mše vánoční":

- 20. 12. 2017 v 19.00 hod. na Nové radnici, Sněmovní sál, Brno (vstupenky možné rezervovat na www.czechvirtuosi.cz nebo zakoupit v předprodeji v Domě Pánů z Lipé, tel. 539 000 770),

- 26. 12. 2017 v 16.00 hod. v blanenském kostele sv. Martina (místenky jsou k dispozici v INFO Blanka) - plakát.

Za pěvecký sbor RASTISLAV Blansko zvou Martináskovi.

V neděli 3. prosince v 15 hod. jsme uspořádali jako každý rok Mikulášské odpoledne pro děti. I přes menší účast se akce podle nás vydařila a všem přítomným Mikuláš po splnění úkolů na 8 stanovištích rozdal s andělem a s čerty připravené balíčky. Pořadatelé.

Obrázky z akce si můžete prohlédnout a případně stáhnout zde.
Jako každý rok, tak i letos pořádá naše družební obec Fallbach adventní slavnosti, opět v areálu Winkelauer Hof v Loosdorfu. Opět zde vystoupí s kulturním programem děvčata z Rudice, doprovázená paní učitelkou Hreňovou ze ZUŠ Jedovnice. Plakát slavností je zde, program obou dní, soboty i neděle 16. a 17. prosince, najdete zde. Rudičtí občané jsou srdečně zváni.

Jsou výborní…

V pátek a v sobotu to žilo v Rudici a v celé České republice  volbami do parlamentu ČR. Někteří ne že by nevolili, ale věnovali se trochu jiné populární  záležitosti, a tou je každoroční Pohádkový les pro děti.

Na volby si dospělí vzpomněli snad pouze u scénky „Piráti z Karibiku“...

Když jsem procházel po ulicích, tak jsem přemýšlel, u koho se to dneska slaví ty narozeniny když je všude tolik aut, a pak mě to došlo, nikdo neslaví, je Pohádkový les. Na tuto akci jezdí lidé z širokého okolí. Byli zde i z Brna a dokonce ze Svitav a z Pardubic.

Video z letošního pohádkového lesa je zde (děkujeme Křiklavým ptákům Karol a Adél).
Antonínské hody v červnu se staly hezkou tradicí obce. Letos je opět uspořádala rudická mládež s podporou obce a dalších složek, za všechny jmenujme obětavé seniorky, které upekly skvělé koláčky a zastaly i roli pořadatelek u vchodu do areálu Sadu pod lípou. Letos se našich hodů zúčastnili i hosté z družebního Fallbachu, jmenovitě pan starosta Kerbl s chotí a pan místostarosta Riener. Po "explozivním" pátečním úvodu proběhl sobotní program za hezkého odpoledního počasí s osvědčenou kapelou Blučiňáci a s hezkými tanečními výkony dětí i dospělých. Ze soboty také přinášíme několik fotek. Během hodů se natáčelo, takže se těšíme na video, které nám naši mladí určitě připraví.
v Rudici byl ve znamení dvou významných akcí - v sobotu 13.5. proběhlo slavnostní zahájení letní turistické sezóny na větrném mlýně, spojené s cyklojízdou Vyškov - Blansko s cílem v Rudici (obrázky z akce najdete zde), v neděli 14.5. byla v Rudické galerii vernisáž výstavy plastik a obrazů pana Dušana Tejkala z Brna (bližší informace včetně obrázků najdete zde).

První letošní akcí v amfiteátru Sadu pod lípou bylo pálení čarodějnic v neděli 30. dubna. Tradiční akce se přes chladné počasí zúčastnil velký počet dětí i dospělých. Další akcí byla oslava 72. výročí osvobození v neděli 7. května. Oslava začala lampionovým průvodem s položením kytic u památníků anglických letců a obětí obou světových válek a pokračovala v Sadu pod lípou, kde po slavnostním zahájení s hymnou a proslovem místostarosty pokračovala večerní zábavou s vynikajícím Trio Kentem a občerstvením. Obě akce již tradičně skvěle organizovali rudičtí dobrovolní hasiči.

Hody se blíží, a proto vám chceme ukázat, že se nepoflakujeme. Dospěláci neboli stárci se pravidelně scházejí o pátcích nebo sobotách v celkovém počtu 32. Starší děti mají nácviky v úterý v tělocvičně, kde se schází 11 dívek. Vede je Anička Kuncová společně s Klárou Martináskovou. Ti nejmenší potom mají nácvik v pátek taky v tělocvičně, kde se pod taktovkou Adély Kocmanové, Hany Stupinské a Ivety Konečné schází kluci i holky, a to v počtu 32 dětí (obrázek v pokračování - RH).

Jubilejní desátý ročník Josefského koštování rakouských vín proběhl v sobotu 18. března. Sál Dělnického domu v Rudici tentokrát kromě rudických naplnili i naši rakouští přátelé, kteří k nám vypravili autobus. Příjemným zpestřením sobotního odpoledne byla malá dechová kapela z Fallbachu, která se střídala s tradiční moravskou cimbálovkou, zastoupenou brněnským Jánošíčkem. Vzorky vín našich přátel byly vynikající, a i když jsme se při této příležitosti loučili se dvěma vynikajícími vinaři, pány Fruhwirthem a Ullischem, věříme, že na jejich umění naváže mladší generace, a že toto tradiční setkání u dobrého vínka nebylo zdaleka poslední.

Několik obrázků z příjemné akce najdete zde.

Rudická mládež pořádá Společenský ples dne 24. února 2017 v sále Dělnického domu. Podrobnosti k tomuto jedinému rudickému plesu letošní sezóny najdete na plakátě.
V poněkud nezvyklém čase posledního adventního víkendu uspořádala rudická škola bál s názvem "Pekelný". I když se předvánoční shon podepsal na ne úplně 100% návštěvě, zábava to byla pěkná. Obdivuhodná výzdoba sálu Dělnického domu s čerty v životní velikosti, dokonce i s ohněm a kotlem na nebohé hříšníky, plno živých čertů a čertic v nápaditých kostýmech, vystoupení mistra světa v biketrialu a jako obvykle skvělé předtančení Aničky a Romana, dobrá hudba a bohatá tombola, prostě kdo si udělal čas a přišel, rozhodně nelitoval. Několik fotek najdete zde.
Opět po roce jsme navštívili naši družební obec v Rakousku, abychom přispěli k předvánoční náladě. Adventní slavnosti se konaly opět v areálu Winkelauer Hof, kde jsme byli také ubytováni. Naše výprava předvedla hudební a pěvecký program, na jehož tvorbě se pod vedením paní učitelky Hreňové podílelo několik oddělení jedovnické ZUŠ. Sobotní program zpestřilo vystoupení manžela paní učitelky, který s jejím klavírním doprovodem zahrál několik skladeb na violoncello. Nedělní program byl pak víc ve znamení českých i rakouských lidových koled, z nichž ty druhé nám pomáhalo zazpívat i obecenstvo. Myslím, a reakce publika i zástupců obce mi to potvrdily, že jsme opět zanechali dobrý dojem, za což patří dík celému realizačnímu týmu a hlavně našim děvčatům, kterým srdnatě pomáhal i pětiletý David Hreňa. Našim rakouským přátelům děkujeme za příjemnou atmosféru, která tuto akci celý víkend provázela. Obrázky z Loosdorfu najdete zde. (JK)

Poslední předadventní sobota letos připadla na 26. listopadu. Obec Rudice ve spolupráci s SDH a školou připravila rozsvěcení vánočního stromu v parku u Staré kovárny. Akce se jako již tradičně zúčastnili také zástupci družební obce Fallbach. Zahajovací slovo pronesl starosta obce, který poděkoval občanům za trpělivost při náročné výstavbě a modernizaci obecní infrastruktury. Po pozdravu zástupců Fallbachu následoval pěvecký, taneční a hudební program rudické školky a školy, který byl letos opravdu perfektní. Také občerstvení, zajišťované našimi hasiči, nemělo chybu, takže po závěrečném rozsvícení našeho krásně zdobeného stromu následoval potlesk a uznání občanů, kteří letos přišli opravdu v hojném počtu. Několik fotografií si můžete prohlédnout v tomto webovém albu.

Poznámka: Pevně doufáme, že vánoční ozdoba obce vydrží a nestane se obětí vandalismu, který nás nemile překvapil při přípravě letošní akce.

Naše družební obec Fallbach pořádá tradiční Adventní slavnosti ve dnech 10. a 11. prosince v Loosdorfu, v objektu Winkelauer Hof. Slavností se opět zúčastní naše děti, které vystoupí s hudebním pásmem, nastudovaným s paní učitelkou Hreňovou z jedovnické ZUŠ. Všichni rudičtí občané jsou srdečně zváni (plakát, program).
Nedělní odpoledne 13. listopadu v Rudici bylo příjemně zpestřené vystoupením folk-rock-bluesové skupiny NaNoc. Koncert byl vzpomínkou na člena skupiny, rudického rodáka a písničkáře Petra Pololáníka, od jehož tragického odchodu uplynulo právě 10 let. V podání skupiny zaznělo přes 20 jeho písniček včetně některých nových, se kterými skupina úspěšně vystupuje na folkových festivalech. Téměř zaplněný sál Dělnického domu zaujal i vynikající výkon mladé cimbalistky Eriky Biskupové, která předvedla Beethovenovu Měsíční sonátu. Výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován brněnskému Klokánku, který se stará o ohrožené a opuštěné děti. Všem, kteří přišli a přispěli na dobrou věc, děkujeme. Několik fotografií z akce najdete zde.

Letošní pochod pohádkovým lesem v Rudici byl už dvacátým v historii této podzimní zábavy pro děti i rodiče. Rudická mládež opět sehrála řadu pohádkových scének, za což jim patří velký dík. Největším poděkováním však byla rekordní účast téměř čtyř set dětí. Ty nejvytrvalejší se pak dočkaly kromě tradičního opékání špekáčků i večerního překvapení, jímž byl ve 20 hodin úžasný ohňostroj u větrného mlýna. Za všechny účastníky děkujeme pořadatelům a těšíme se na příští ročník. Vše podstatné z letošního si můžete prohlédnout ve videu, které natočily Karol a Adél.

O naší akci vyšel také článek v Blanenském deníku.

jsou za námi. Jako malé poděkování všem obětavým organizátorům, účinkujícím i divákům přinášíme odkaz na video, za které děkujeme "Křiklavým ptákům" K+A. V pokračování dále najdete hodnocení hodů od nestranného pozorovatele a ještě jednu fotografii všech krojovaných stárek a stárků.
V naší obci se stalo již tradicí, že Den proti rakovině, který zajišťuje obecní knihovna, probíhá s podporou MOÚ na Žlutém kopci v Brně. Také letos nám oddělení pro styk s veřejností dodalo informační materiály, o které byl mezi občany velký zájem. Akci podpořila také místní škola, mimořádně byla otevřena Rudická galerie a v podvečer vystoupila jeskyňářská country kapela Knír.
Ze zdařilé akce přikládáme několik fotografií. Výsledek sbírky najdete zde. Všem dárcům, kteří pochopili význam podpory boje s touto zákeřnou nemocí, děkujeme.
Opět po roce k nám zavítal křtinský ochotnický soubor KŘOVÝ, tentokrát s pohádkou "Zlatý luk". Představení se povedlo, pobavilo děti i dospělé, kteří ocenili zvlášť výborný zpěv i aktuální hlášky dvojice "ministrů pro všechno". V pokračování i v galerii můžete shlédnout několik fotografií a těšit se na další vystoupení zase za rok. Křtinským ochotníkům děkujeme!
V sobotu 19. března, tentokrát přesně na svátek všech Josefů, proběhlo v Dělnickém domě už tradiční 9. Josefské koštování rakouských vín z družební obce Fallbach. Tentokrát nám zahrála cimbálová muzika Řícmanica. Opět byla skvělá atmosféra, která vyvrcholila společným pozpíváním s našimi rakouskými přáteli.  Akce byla zpestřena dodatečným "pasováním" našeho kamaráda Hansiho mezi padesátníky. V pokračování najdete jako obvykle pár fotografií, a pokud by mezitím přestalo fungovat slideshow (díky Google), najdete je i ve fotogalerii.

Po dvou letech k nám opět přijelo ochotnické Divadlo na Pavlači z Brna, aby nám zpestřilo předjarní kulturní život. Představení hry Dvě sestry v Dělnickém domě přineslo alespoň pro mne tři překvapení:

Prvním byla poměrně velká účast rudických. Sice jsem to nepočítal, ale odhaduji minimálně padesát a možná i víc.

Druhým byl předvedený žánr. Jsme zvyklí na pohádky pro děti i dospělé, na různé komediální hříčky, ale tohle bylo docela vážné drama mezi dvěmi sestrami, odhalující jejich skryté nebo skrývané povahové rysy, které nakonec vyústily až do tragického závěru.

Třetím překvapením pak bylo, že toto drama vydržely pozorně a tiše sledovat i přítomné děti. Mám pro to jediné vysvětlení - přesvědčivé herecké výkony všech čtyřech klíčových ženských postav.

I když nejsme na podobné divadelní kusy zvyklí, myslím, že závěrečný potlesk byl upřímný a herci byli určitě potěšeni. Takže slíbili, že příště, a to asi ještě letos, přijedou s komedií. Budeme se těšit. Fotky jsou v pokračování i v galerii (JK).

První letošní dovadelní představení v Dělnickém domě bude v pátek 12. února v 18 hodin. Už podruhé se nám představí brněnské ochotnické divadlo Na pavlači, jehož první vystoupení jste u nás mohli vidět v srpnu 2014. To nám předvedli lehce lechtivou komedii "Dovolená po česku". Budeme zvědaví, jak se nám předvedou s novou hrou (plakát).

proběhl v neděli 3. ledna v 15 hodin v rudické kapli sv. Barbory. Vystoupili na něm rudičtí žáci, které vedou učitelé ZUŠ Jedovnice paní Mašová, která celý koncert organizovala a uváděla, a pan Formánek. Děti předvedly sborový zpěv a hru na flétny a klavír. Plná kaple nejen rodičů ocenila jejich výkony potleskem. Bylo to příjemné zakončení svátečních dní a školních prázdnin. Následující fotky jsou průřezem celým programem. Můžete si je prohlédnout i ve fotogalerii.

Jako každý rok jsme se i letos zúčastnili adventních slavností v naší družební rakouské obci. Tentokrát připadly na třetí adventní víkend, na sobotu 12. a neděli 13. prosince. Na přání našich partnerů vystoupily rudické děti ze 7. třídy jedovnické základní školy, které si připravily několik vánočních básní v němčině. Program doplnila naše tlumočnice Markéta popisem českých vánoc, doprovázeným obrazovou prezentací. V neděli dopoledne se pak naše malá výprava zúčastnila mše ve farním kostele, a po ní jsme využili možnosti navštívit zámek Loosdorf. Po přivítání paní a panem hrabětem Piatti nám paní hraběnka  předvedla bohaté sbírky cínových figurek v zámeckém muzeu. Těch je tam prý neuvěřitelných 14 000. Něco jsme zachytili na fotografiích v pokračování a ve fotogalerii, ale kdo chce vše vidět na vlastní oči, může se do Loosdorfu vypravit v turistické sezóně. Bude velmi vítán a věříme, že ocení i perfektní zázemí v penzionu Winkelauer Hof, kde se setká s příjemným a navíc naším moravským personálem (video).

Letošní rozsvěcení vánočního stromu u kovárny připadlo na první adventní sobotu 28. listopadu. Jako tradičně zatančily a zazpívaly děti z rudické mateřinky i základní školy, občerstvení a technické zázemí zajistili rudičtí hasiči. Děkujeme a doufáme, že nový vzhled našeho stromu se bude líbit. V pokračování i v galerii najdete několik fotografií (děkujeme Kamilu Kuchařovi).

Letošní Pohádkový les byl opět vynikající akcí rudické mládeže ve spolupráci se školou. Počasí se jako na objednávku nad obětavými pořadateli smilovalo, takže podvečerní vycházka rudickým lesem, zpestřená celkem jedenácti skvěle zahranými pohádkami nadchla nejen děti, ale i dospělé. Jako malé poděkování přinášíme naši fotoreportáž.

V neděli 20. září byl s podporou obce uspořádán koncert "nejen pro ročník 1945", tedy pro letošní sedmdesátníky, ale i pro jejich rodiny a přátele. Koncert 70 v sále Dělnického domu představil jedovnickou skupinu Třetí podání a skupinu ukulelistů UkeTeam, která je částečně z Ústí nad Orlicí a částečně z Rudice. Krátký videosestřih z koncertu najdete zde (děkujeme Jedovnickému videokanálu).

aneb Country bál se skupinou Banderas 1. srpna na Barachově, kterého se zúčastnila i řada našich spoluobčanů (video).
Děkujeme Jedovnickému videokanálu.

Karol a Adél splnily co slíbily a přesně za týden zde máme video z rudických Antoníských hodů 2015! Tak se kochejte...

Děvčatům samozřejmě děkujeme, a nesmíme zapomenout ani na kameramany a kameramanky, bez nichž by to vzniknout nemohlo - režisérky se nám tentokrát předváděly v krojích...

Letošní Antonínské hody, na které jsme byli pozváni vtipným videem, byly na rozdíl od těch loňských opravdu "horké". Průvod obcí s vyzvedáváním stárek za tropických letních veder byl zatěžkávací zkouškou pro naši chasu i pro muzikanty. Blučiňáci odvedli perfektní výkon, naši mladí i nejmladší překrásně tancovali (věřme, že Karičky i Šavlový tanec ještě uvidíme...) a závěr hodového odpoledne v Sadu pod lípou s taneční improvizací spolu s kapelou byl rozhodně vyvrcholením oslav. Takové hody tady ještě nebyly, všem zúčastněným patří velký dík! Z velkého množství obrazového materiálu přinášíme malou ochutnávku v pokračování i v galerii, kterou určitě ještě doplní Křiklaví ptáci svým videozáznamem.

O zahájení rudických hodů pátečním Modlitebním večerem v kapličce sv. Antonína si můžete přečíst zde.

Páteční večer v Sadu pod lípou byl ve znamení ideálního počasí a dlouho očekávaného vystoupení obnovené kapely Exploze. Je sice pravda, že v kapele jsou jenom dva rudičtí zástupci, ale bylo je slyšet a rozhodně se nemají za co stydět. Kapela se předvedla jako dobře sehraná, s výborným výkonem zpěvačky, která excelovala zvlášť v nižších polohách (Tina Turner...), a velmi slušnými bicími, což je ostatně pro rockovou kapelu základ. Zdá se, že koncert na otevřeném prostranství zvuku kapely prospěl, také díky perfektnímu ozvučení osvědčeného Kamila Kuchaře. Milým překvapením bylo vystoupení mladých, kteří se do toho "opřeli" a dali najevo, že rudický rock má budoucnost. Děkujeme!

Pár fotek najdete opět v pokračování a v galerii.

v sobotu 16. května v areálu větrného mlýna a TIC "Pod lopatami" proběhlo za krásného počasí a za spolupráce s informačním centrem Blanka z Blanska. Součástí akce bylo otevření kanceláře a stezky šneka Krasíka, malá oslava 10. výročí cyklistické trasy Vyškov - Blansko a podvečerní koncert kapely Knír. K ochutnání i ke koupi byly připraveny regionální výrobky z Moravského krasu, nová řada pálenek a likérů pálenice Vančura a další speciality. Moderování hlavně dětské části se s profesionálním šarmem a neutuchající pohybovou aktivitou zhostila animátorka a herečka Nika Lárová. Dobrá nálada vydržela až do nočních hodin, kdy se zpívalo při skvělé kytaře Jary "Kyslíka". V pokračování a v galerii najdete opět pár obrázků...

pěveckého sboru "Píseň" Sokola Jedovnice a hudební skupiny "Třetí podání" se konal v neděli 26. dubna v sále Kulturního domu v Jedovnicích. Ke koncertu se vracíme 10 minutovým videozáznamem a několika fotografiemi v pokračování.

Děti dětem a rodičům. Ve středu 13. května proběhl ve škole malý koncert dětí, věnujících se sborovému zpěvu a hře na hudební nástroje pod vedením paní učitelky Mašové. Koncert byl velice pěkný a výkony našich dětí potěšily nejen jejich rodiče. V pokračování a ve fotogalerii najdete obrázky snad všech interpretů. Poznámka autora: Je škoda, že tato akce kolidovala s probíhajícím Dnem proti rakovině, jejich sloučení by bylo určitě ku prospěchu oběma.

Už po osmé nás navštívíli naši rakouští přátelé z družební obce Fallbach, aby nám předvedli kousek umění svých vinařů. Vínka byla výborná, a protože nejen dobré pití, ale i kulturní zážitek je u naší akce důležitý, o skvělou atmosféru se postarala cimbálová muzika Kyničan z Moravských Knínic. Celkem čtyři houslové hlasy, samozřejmě cimbál a basa, k tomu skvělý klarinet, bezvadný zpěv celé muziky řízené primášem Martinem Kšicou, který předvedl i pravý slovácký verbuňk, a v neposlední řadě taneční vystoupení rudické chasy, která se s muzikou hned napoprvé bezvadně sehrála, to vše přispělo k výborné atmosféře akce. Naši přátelé nám také přivezli videozáznam loňské "Rallye HUMAN" (viz zde). Vypadá to, že úspěšný projekt bude pokračovat, letos se připravuje v polovině července pěší pochod Loosdorf - Rudice.

proběhl v Dělnickém domě v pátek 20. února. Pořadatelé, kterými byla rudická mládež, zaslouží velkou pochvalu. Výborná hudba (Arcus) se skvělou zpěvačkou Maruškou, vynikající předtančení v podání Aničky a Romana, bohatá tombola, občerstvení v rozumných cenách, to vše přispělo k velké účasti a hlavně k dobré zábavě. Nechybělo ani půlnoční překvapení s vtipnou scénkou. Vše podstatné shlédnete v tomto videu - děkujeme Křiklavým ptáčatům! V pokračování je ještě pár fotek navíc, v galerii najdete i další zajímavé pohledy (děkujeme Jakubovi Kulaviakovi).

Letošní školní bál proběhl v poněkud netradičním termínu v pátek 6. února, tentokrát jako "proužkovaný". Většina účastníků si to vzala za své, takže jsme mohli vidět spoustu pruhovaného oblečení včetně trestaneckého paní ředitelky. Kapela Velvet hrála jako obvykle skvěle, nechybělo půlnoční překvapení - zpěváci a zpěvačky podle abecedy, takže se všichni skvěle bavili. Dík patří obětavým pořadatelkám, které uvidíte i na několika obrázcích v pokračování.

Opět po dvou letech nastudoval jedovnický Divadelní spolek Vlastimil autorské představení. Autorkou scénáře je opět Marie Janíčková, která se s Hanou Čapkovou podílí i na režii. A opět se jedná o komedii, trochu připomínající Troškovy Kameňáky - na poměrně jednoduchých zápletkách okolo gymnázia, na kterých se podílejí žáci, učitelé, ředitel, významný sponzor školy i další postavy, je rozehrána série gagů a fórů, někdy i poměrně silného kalibru... Ve výsledku se diváci i herci skvěle baví, salvy smíchu, při kterých se občas "odbourají" i někteří z herců, jsou střídány potleskem na otevřené scéně. Představení je přitom konverzačně poměrně náročné, trvající bez přestávky 2 hodiny, a některé z postav téměř neopouštějí jeviště. V repríze 18. ledna zazářila autorka Marie Janíčková jako učitelka Valerie Houbová, Sylva Kolářová jako věštkyně Justýna a samozřejmě osvědčený komik Hynek Štrajt, jehož "ženský převlek" je už pověstný. Pokud jste ještě představení neviděli, můžete navštívit některou z repríz, které potrvají do 12. dubna. Vstupné je symbolických Kč 80, kterých určitě nebudete litovat. V pokračování najdete pár fotek jako ochutnávku.

Jako loni, i letos uspořádala kapela Třetí podání z Jedovnic charitativní tříkrálový koncert v sále v Chaloupkách. Na koncertu vystoupila jedovnická schola, skupina Banjo Band a samozřejmě pořadatelská kapela, která předvedla řadu nových písniček. Po skončení koncertu se pokračovalo taneční zábavou. Nálada byla skvělá, obecenstvo spokojené, ale hlavní je, že akce prospěla dobré věci. Všem zúčastněným a dárcům pořadatelé děkují. Několik obrázků najdete v pokračování.

Tradiční tříkrálový koncertíček rudických dětí se konal v kapli sv. Barbory v neděli 4. ledna. Vystoupení pod vedením paní učitelky Mašové ze ZUŠ Jedovnice zahájil a zakončil koledami pěvecký sbor dětí z rudické školy. Své výkony předvedli téměř zaplněné kapli flétnisté, klavíristé i hráčka na violu, vrcholem byl Slovanský tanec č. 16 Antonína Dvořáka, zahraný čtyřručně na klavír Klárkou Martináskovou a paní učitelkou Kateřinou Mašovou. Obrázky z koncertu najdete jak v pokračování, tak ve fotogalerii.

Při loňském adventu v družební obci Loosdorf (gem. Fallbach) jsme prezentovali naše nejmladší muzikanty, kteří teprve začínali pod vedením učitelů z Jedovnic nebo Blanska. Letos se na žádost našich partnerů představili vyspělí žáci, kteří už mohou uvažovat o dalším studiu na konzervatoři. Učitelka klavírní hry ze ZUŠ Jedovnice paní Radka Hreňová připravila adventní vystoupení třech klavíristek, rudických děvčat Simony Svobodové a Šárky Nejezchlebové, a jejich partnerky při čtyřruční hře Julie Hrivíkové z Jedovnic. Jejich vystoupení doplnila naprosto profesionálním výkonem sama paní učitelka. Program vystoupení najdete zde.

Úspěch byl obrovský, nabitý sál penzionu Winkelauer Hof nešetřil potleskem a naši partneři slovy chvály a uznání. Je vidět, že úroveň našeho uměleckého školství je opravdu vysoká, lze si jen přát, aby se tento trend udržel i do budoucna. Děvčatům i paní učitelce děkujeme za vzornou reprezentaci, oběma partnerským obcím a rodičům děvčat za zajištění podmínek pro tak skvělé výkony. V pokračování nebo ve fotogalerii uvidíte nejen naše, ale i místní děvčata z hudební školy ve Staatzu (čtěte také článek paní učitelky Hreňové na stránkách ZUŠ Jedovnice).

v parku u kovárny se stalo hezkou tradicí, kterou každoročně pořádá obec ve spolupráci se školou a rudickými hasiči. Letos nás opět při této příležitosti navštívila malá delegace z družebního Fallbachu. Akce měla hezkou účast, o čemž svědčí i to, že oblíbený "svařák" byl spotřebován dřív, než děti předvedly, co si všechno pro nás připravily. Povedlo se i vypuštění teplovzdušného "balónu štěstí". Letos přibyla i světelná výzdoba, což na statickém snímku není bohužel příliš vidět. Další fotografie najdete v pokračování...

pro rudické děti uspořádala naše mládež v pátek 28. listopadu v Dělnickém domě. Obrázky z úspěšné akce, za kterou patří mladým velký dík, najdete na tomto odkazu, video (bohužel poněkud trpí nedostatkem světla) je zde. Přinášíme také hodnocení akce z pohledu jedné z rudických maminek, paní Dvořákové (děkujeme!).

Jak jsme slíbili, přinášíme videozáznam z listopadového koncertu ZUŠ Jedovnice. Do 13 minuty jde o sestřih pro videožurnál, poté následuje záznam celého koncertu, který trvá téměř 2 hodiny. Děkujeme redakci Jedovnického videožurnálu.

ZUŠ Jedovnice, kde se učí i řada rudických dětí, uspořádala v neděli 9.11. koncert v sále Kulturního domu v Jedovnicích při příležitosti 35. výročí založení školy. Nabitý sál byl svědkem perfektních hudebních, pěveckých i tanečních výkonů učitelů i absolventů školy, a téměř tříhodinový koncert byl zakončen perfekním vystoupením školního tanečního orchestru v rockovém rytmu. Několik obrázků přinášíme v pokračování a těšíme se na sestřih záznamu, který jako obvykle pořizovala parta kolem Jedovnického videožurnálu.

Letošní pochod "Pohádkovým lesem" se vydařil náramně. Ideální počasí přilákalo rekordní počet účastníků - jen dětí bylo registrováno přes 250, takže odhadem celková účast kolem 800 dětí i dospělých dala pořadatelům pěkně zabrat. Nápadité kostýmy, hezky zahrané scénky, příjemná procházka podzimním lesem a dokonce i občerstvení, to vše bylo na jedničku. Děkujeme všem, kdo se na zajištění akce podíleli, a jako malou pozornost přinášíme několik fotografií v pokračování i ve fotogalerii.

O víkendu se v Rudici konalo v pořadí páté Motopropadání, které si už získalo mezi příznivci jednostopých vozidel svoji popularitu. Také letos se sjelo na 80 silných strojů všemožných značek, pro jejichž majitele a doprovod byla uspořádána řada akcí v Sadu pod lípou i jinde. Namátkou vystoupení siláka Franty, různé soutěže, "spanilá jízda" Moravským krasem, večerní taneční zábava a ti, kteří chtěli okusit trochu jiný adrenalin, se mohli proletět v motorovém rogalu. Přes obavy některých místních občanů si jako celkem blízký soused myslím, že úroveň hluku nebyla větší než při běžných společenských akcích, spíš naopak, a zdá se, že celá akce proběhla bez nějakých větších problémů, za což patří dík nejen pořadatelům, ale i účastníkům. V pokračování najdete pár fotek některých zajímavých strojů (JK).

Čtvrteční podvečer v Dělnickém domě byl ve znamení divadelního představení. Skupina mladých ochotníků z brněnského Divadla na pavlači předvedla "Dovolenou po česku". Jednoaktová konverzační komedie se odehrávala na palubě výletní jachty někde mezi řeckými ostrovy, a zápletka se týkala vztahů mezi dvěma manželskými dvojicemi. Situace dávala dostatek prostoru k hereckému vyjádření, což velmi výrazně využil Libor Štursa v roli podváděného manžela Viktora. Chybičkou na kráse byla malá účast diváků, kterou přičítáme prázdninovému termínu. V pokračování najdete několik fotografií z představení.

Ve středu 9.7. se u nás objevilo něco jako shakespearovské kočovné divadlo, které námět vztahu Romea a Julie pojalo svým vlastním, poněkud osobitým způsobem. Je nutné dovysvětlit, že se jednalo o akci občanského sdružení Velký vůz, které organizuje zážitkové aktivity, k nimž patří například i ochotnické hraní: "Chcete si zahrát divadlo a nikdy jste to nezkusili? Tak to zkuste s námí...". Téma je dáno, herci se, samozřejmě pod určitým vedením, sejdou víceméně náhodně, něco vymyslí, zrežírují, nazkouší a jedou s tím mezi lidi, aby sebe i je pobavili, jak nejlépe umí. Tentokrát si vybrali oblast Moravského krasu a díky tomu pobavili i nás. Bylo to hezké a za pěkný zážitek těmto opravdovým ochotníkům děkujeme. Snad na nás budou i oni vzpomínat v dobrém, i když účast na představení mohla být lepší. Pár fotek najdete v pokračování.

O druhém červnovém víkendu se v Rudici uskutečnily tradiční krojované Antonínské hody. Místní mládež zatančila Českou a letos nově i Slovenskou besedu a společně s dětmi z rudické školy pak ještě kolový tanec U kláštera pole. Program zpestřilo i několik vystoupení rudických dětí a hlavně k dobré náladě, a to nejen v Sadě ale i v průvodu přes celou obec, vyhrávala dechová kapela Podboranka. (DK)

Stavění máje, průvod, tance dětí i dospělých, mše v kapli sv. Barbory a nakonec i hodová zábava se přes náhlé ochlazení vydařily. Obci i mladým děkujeme a těšíme se na hody 2015. Výběr z mnoha fotografií vám trochu přiblíží nebo připomene hodovou atmosféru... Zde je odkaz na videoklip. (JK)

s radostí zařazujeme mezi kulturní akce. K ní se tentokrát přihlásila jako jedna z celkem 31 rudická obecní knihovna, která zajistila prodej žlutých kvítků jak vlastními silami, tak za pomoci dobrovolnic z řad rudických důchodkyň, jimž tímto děkujeme za obětavost, neboť byla opravdu zima. Rudická galerie pak zajistila spolupráci s MOÚ na Žlutém kopci, který dodal spoustu zajímavých informačních materiálů, obec Rudice nás potěšila uspořádáním koncertu country skupiny Knír. Ti měli původně hrát venku a tím oslovit i turisty, ale kvůli větrnému a studenému počasí se nakonec vše uspořádalo v sále Dělnického domu. I tak byla akce úspěšná a všem, kteří pochopili, jak je pro prevenci i boj s touto nemocí důležitá lidská solidarita, moc děkujeme! Souhrnné výsledky akce v Rudici najdete zde.

V pokračování i ve fotogalerii opět najdete výběr z obrázků.

proběhly již tradičně v režii našich hasičů ve středu 7. května. Ještě odpoledne to vypadalo beznadějně, déšť, vítr a olověné mraky neslibovaly nic dobrého. Navečer se ale jako zázrakem vyčasilo, takže oslavy proběhly bez velkých problémů. Účast v průvodu byla jako každoročně vynikající, ostatně děti se na "lampioňák" vždycky moc těší. Pod lípou pak hasiči postavili stan, takže se sedělo na suchém. I když později se dost ochlazovalo, slušnou návštěvu zahřála vatra, občerstvení i výborný výkon skupiny Trio Kent z Petrovic. Všem co to nevzdali a zúčastnili se jménem organizátorů děkujeme! Obrázky najdete v pokračování, z obou jarních akcí také ve fotogalerii.

Nedělní podvečer 13. dubna nám zpestřili křtinští ochotníci svojí variací na motivy pohádky o Honzovi. Vtipně napsaná a pro ochotníky docela těžká veršovaná pohádka byla doplněna písničkami na melodie Lukáše Sotoláře. Hudba byla opravdu skvělá a také herecké výkony byly velmi dobré, je vidět, že ochotnické sdružení Křový udělalo velký pokrok. Představení se líbilo dětem i dospělým - děkujeme! Pár záběrů najdete opět v pokračování.

K poněkud opožděnému 15. výročí Bivojanky a 30. výročí Olšověnky uspořádali naši sousedé koncert v kinosále KD, na který pozvali legendární "královnu moravské dechovky", kapelu Moravěnka se sólisty Jiřím Helánem, Květou Navrátilovou, Hankou Mlaskačovou a Liborem Cupalem. Většina muzikantů této kapely prošla jedovnickou ZUŠ jako učitelé, proto byl také její koncert, který skvěle uváděl pan Jaroslav Zouhar, věnován Dni učitelů. Koncert navázal na vystoupení Bivojanky a Olšověnky, před přestávkou nechybělo ani "překvapení". Atmosféra akce, která byla vyprodána během 3 dní, byla skvělá za hojné účasti rudických občanů.

Za zmínku stojí, že Moravěnka v tomto složení už veřejně nevystupuje, takže jedovnický koncert byl pro diváky jedinečnou možností vidět celou kapelu "naživo". Některé okamžiky můžete shlédnout na fotografiích v pokračování i ve fotogalerii, část videa najdete zde: http://youtu.be/lbfRb6XVzrY

Už sedmý ročník Josefského koštování rakouských vín v Rudici proběhl ve znamení náhlého zhoršení počasí, což možná mělo za následek překvapivě velkou účast. 123 platících plus nejméně 40 hostů a účinkujících, další náhodní příchozí během konání akce, to vše bylo na samé mezi kapacity sálu a schopností pořadatelů. Přesto se akce vydařila hlavně zásluhou našich partnerů z Gemeinde Fallbach, výborné cimbálky Koliba z Rájce, hezkému vystoupení rudické chasy a několika překvapením, k nimž patřilo předání leštěného památečního achátu tradičními účastníky manžely Vildovými z Blanska a zcela náhodná ukázka čety "Donských kozáků". Poděkování patří organizačnímu týmu rudických zastupitelů, bez jejichž práce by se taková akce nemohla uskutečnit. Příští koštování vychází na 21. března 2015, věříme, že bude opět úspěšné. Fotky jsou v pokračování i ve fotogalerii.

Jedovničtí divadelníci otevřeli letošní sezónu nastudováním známé televizní pohádky "O líné Pepině". Představení je určeno především dětem, ale i dospělí diváci se pobaví hlavně zásluhou čertovské chasy. Pěkným prvkem jsou "myšky" - jedovnické děti, které na úvod předvádějí, co se naučily - hrají na různé nástroje, recitují a zpívají, a pak jim hodná babička  čte pohádku. Obě plánovaná představení jsou vyprodána, je vidět, že o kulturu je u sousedů i u nás zájem převeliký.

V pokračování je malá obrazová ochutnávka...

Bohužel zřejmě jediný rudický ples letošní sezóny uspořádala rudická mládež v pátek 21. února. I přes drobné zádrhely, způsobené nezkušeností, musíme akci hodnotit jako velmi zdařilou. Od krásně vyzdobeného sálu, skvělého předtančení v podání Aničky Kuncové a Romana Hrazdíry, přes bezvadnou muziku skupiny Arcus, tombolu, ve které vyhrál snad každý, neuvěřitelnou účast nejen mladých, ale i "starších a pokročilých", až po půlnoční překvapení - za vše lze našim mladým jen poděkovat. Věřme, že další podobné akce budou následovat. V pokračování najdete výběr fotografií, zájemci o stažení pak mají možnost vybrat si ze všech na této adrese. Děkujeme také dvojici Karol a Adél, která natočila a sestříhala tento videoklip.

k Tříkrálovému koncertu v Jedovnicích 11. ledna, o kterém jsme referovali dříve. Nyní můžete shlédnout část vystoupení hudebních skupin ve videoklipu, který pořídila redakce Jedovnického videožurnálu. Děkujeme!

Sobotní koncert u našich sousedů v Jedovnicích byl zakončením tříkrálového charitativního týdne. Excelentní hudební i pěvecké výkony předvedla jedovnická schola, Banjo band a skupina Třetí podání. Večer byl zakončen taneční zábavou v sále v Chaloupkách. Výtěžek z dobrovolného vstupného doplnil tříkrálovou sbírku. V pokračování i ve fotogalerii najdete několik obrázků z této akce.

se konal v neděli 5. ledna ve spolupráci ZUŠ Jedovnice a Spolku při kapli sv. Barbory. Vystoupení převážně rudických dětí, které uváděla paní učitelka Mgr. Kateřina Mašová, potěšilo téměř zaplněnou kapli. Za všechny uveďme alespoň hezký výkon pěveckého sboru rudických děvčátek, který celý koncert zahájil i zakončil. Obrázky ze všech vystoupení můžete shlédnout v pokračování nebo ve fotogalerii.

Naše družební obec nás pozvala u příležitosti třetího adventního víkendu, který opět, jako už dva roky předtím, probíhal v prostorách obecního Winkelauer Hofu. Rakouští přátelé si tentokrát, po loňském úspěšném vystoupení našich mladých tanečníků, přáli vidět a slyšet naše nejmladší muzikanty. Pro ně to byl možná jejich první "zahraniční koncert". Povedl se jim náramně a skvěle reprezentovali naši obec i školu. Všem moc děkujeme a v pokračování přinášíme výběr fotografií.

Letošní rozsvěcení připadlo na sobotu 30. listopadu, takže plynule navazovalo na školní akce. V parku u kovárny se sešlo téměř neuvěřitelné množství rudických, kterým zazpívaly a zatančily děti z obou tříd mateřinky, překrásně a bez trémy zarecitovali prvňáčci, zazpívali žáci druhého a čtvrtého ročníku s nápaditými červenými světýlky, a nakonec vystoupili se svým programem převážně v angličtině třeťáci a páťáci pod vedením paní řediteky. Za organizační a technické zajištění děkujeme obci a zvlášť panu Kamilu Kuchařovi, za perfektně zvládnuté pohoštění a spoustu práce okolo včetně oprav a úprav vlastního vánočního stromu našim hasičům. Obrázky z vydařené akce najdete v pokračování i ve fotogalerii.

V pátek 22. listopadu uspořádala svozová firma AVE předvánoční posezení v obci Rudka, na které byli pozváni zástupci obcí a firem, pro které AVE zajišťuje svoz komunálního odpadu a další služby. Zlatým hřebem večera bylo vystoupení "Ródských ochotníků" v sále místní hospody, kde předvedli svoji verzi pohádky "O chytrém Honzovi".  Je až neuvěřitelné, co se podaří v malé obci, která má jen 360 obyvatel...

Letos v listopadu je to právě 7 let, co nás tragicky opustil v pouhých 36 letech nadaný hudebník, skladatel a textař Petr Pololáník. Petr byl zakladatelem a duší folkové skupiny Poloband. Za svoji autorskou tvorbu získal řadu ocenění, např. na Autorské portě 2002, Mohelnickém dostavníku a dalších. Jeho tvorbu si vzala za základ svého repertoáru nově vzniklá skupina Nanoc (Podolí, Pozořice...), a připomněla nám ji koncertem v sobotu 23. listopadu v Dělnickém domě. Skupině děkujeme za příjemný a hezky vystavěný program, rudickým i hostům za slušnou účast a finanční příspěvek, který byl předán jedovnické farnosti.

Milí přátelé,

srdečně Vás zveme na třetí koncert letošního cyklu kytarových koncertů Miloš Pernica a hosté 2013. Jako hosté vystoupí Štěpán Rak a jeho syn Jan Matěj Rak. Nenechte si ujít krásnou atmosféru další kytarové události v Blansku na Dělňáku (plakát). Další podrobnosti v pokračování.

V sobotu 5. října odpoledne položili členové souboru věnec ke hrobu zakladatele spolku pana Františka Ševčíka, večer pak byla otevřena výstava dokumentů a fotografií z historie a současnosti spolku v jedovnickém Kulturním domě. Po zahájení výstavy následoval kulturní program, ve kterém se skvělými výkony v muzikálových písních představili sóloví zpěváci ZUŠ Jedovnice Jiří Daniel a Ludmila Dohnálková pod vedením paní Hany Korčákové. Jejich vystoupení se střídala s chutí zahranými komediálními scénkami z repertoáru souboru. Na závěr večera zahrála skupina Akcent písničky z poslední inscenace Třikrát s Vlastimilem, při kterých si přítomní zatančili  i zazpívali. Večer byl přímo nabitý nadšením a energií, kterou účinkující předávali nadšeným divákům.

V pokračování přinášíme fotky ze sobotního večera a jako malé překvapení také videoklip z představení Třikrát s Vlastimilem.

I když se zpožděním, rád bych se vrátil k letošní poslední prázdninové sobotě, která byla už tradičně věnována rudickým dětem i dospělým. Na poslední chvíli se umoudřilo i počasí, takže sad byl plný malujících dětí i dospělých - letošního promítání se díky premiéře filmu HUMAN zúčastnili i manželé Keinzovi, takže Peter nemohl odolat a zapojil se mezi malující děti také.

Dík patří opět našim hasičům za zajištění občerstvení, obci za technické zázemí, sponzorům za odměny pro děti a rudickým za slušnou účast.

Filmy byly bezvadné, i když je jich už tolik, že by to chtělo dva promítací dny (možná se dočkáme nějaké reprízy v zimě v Dělňáku). Osobně bych měl připomínku snad jen k citlivější regulaci ozvučení, i když na volném prostranství bez mixu mezi diváky je to těžké, a také by měla být věnována větší pozornost správnému nastavení formátu obrazu. Film o hodech by bylo potřeba sestříhat, ale i tak díky autorkám, jejich prezentace na závěr byla vtipná...

V pokračování je výběr fotek z malování (JK).

v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8, kde je až do konce roku 2013 otevřena výstava nazvaná Bystřec/Založení, život a zánik středověké vsi. Tato výstava prezentuje výsledky téměř třicet let trvajícího archeologického výzkumu zaniklé středověké vsi Bystřece (13. a 14. století) a přibližuje obraz moravského venkova ve středověku. Na výzkumu se podílela řada odborníků z mnoha vědeckých odvětví, jejichž metody zkoumání jsou na výstavě představeny. Lokalita Bystřece se nachází v blízkosti naší obce, takže výstava může být pro naše občany velmi zajímavá (plakát).

Video délky 30 min. obsahuje stavění máje a malých májek, taneční zábavu s Akcentem, sobotní zvaní a průvod obcí, program u KD a nedělní hodovou mši: http://youtu.be/eETvdjyFsjc - tož takové byly ty naše letošní jedovnické krojované hody.

Ing. Matuška - Jedovnický Infokanál

Předposlední prázdninový pátek nám děvčata z restaurace Tumperek zpestřila uspořádáním "Hawai Párty". Před dělňákem se objevila písečná pláž, bazének nahrazující modrou vodu tichomořských atolů, stylová výzdoba, míchané nápoje, s pokračujícím večerem i speciality na grilu a karaoke zpívání. Bylo to hezké, účast na naše poměry slušná. Děkujeme a přidáváme pár obrázků ze začátku akce.

V letošním roce si Divadelní soubor Vlastimil připomíná 150. výročí založení spolku v Jedovnicích. K tomuto kulatému výročí připravuje na sobotu 5. října v Kulturním domě vernisáž výstavy spojenou s programem (plakát). Akce bude doplněna i reprízou autorského představení „Třikrát s Vlastimilem“ v neděli 6. října. Předprodej na nedělní představení začíná už v tomto týdnu.

Všechny Vás srdečně zve DS Vlastimil Jedovnice

 

http://youtu.be/lJXEVVKKK6U (autor: Ing. Matuška - Jedovnický Infokanál)
http://youtu.be/bcO8PQ7I8_o (autorky: Karolína Pořízková, Adéla Kocmanová)

Sobota odpoledne byla ve znamení krásného počasí, což se projevilo jak bezvadným průvodem obcí s vyzvedáváním stárek, tak pěknou účastí na vlastní slavnosti v Sadě pod lípou. Pořadatelé, jimiž byla tentokrát rudická mládež za pomoci obce a členek Klubu důchodců, zvládli vše na jedničku a zaslouží velkou pochvalu. Šťastný byl výběr hudby (Podboranka z Uhřic u Bučovic), výborný výkon podalo celkem 12(!) párů tanečníků, kteří překvapili nacvičením i jiných tanců, než jen klasické Besedy, bezvadné byly opět děti ze školky i ze školy, vedené Anetou Kuklínkovou.

byly tentokrát ve znamení lijáku (dokonce několika), což se samozřejmě podepsalo na účasti. Naštěstí lampionový průvod vyšel dobře, k radosti rudických dětí. Ti, kdo vydrželi v sadě do nočních hodin, měli možnost poslechnout, zatančit si i zazpívat s kapelou K-band, která tentokrát hrála hodně a dobře. Na výkonu byla znát účast prvotřídního kytaristy a výborného zpěváka Miloše Pernici, příjemný hlas a bezchybné klávesy patřily jeho manželce Janě. Na zvuku kapely byla znát i nová technika Bohouše Kubeše. Nakonec přes všechny problémy musíme pochválit hasiče, že to nevzdali, a rudické mladé, že vydrželi. V pokračování najdete několik ilustračních fotek.

Pojem HUMAN neboli člověk se dostává již několik let do popředí našeho umění. Tímto apelujeme na společenství lidí, jejich vzájemnou toleranci a více lidskosti. Našim současným uměleckým projektem HUMAN, ztvárněným pomocí tunové plastiky v podobě písmen, bychom rádi symbolicky spojili Rakousko s Českou republikou "formou hloubkového propojení".

Umělecká plastika bude po dva víkendy prezentována v rámci slavností v partnerských obcích Loosdorf a Rudice. Písmena "M", "A" a "N" se symbolicky zanořují do vody v obci Loosdorf, aby se vynořila v jezírku Bílá v obci Rudice. Tento projekt je realizován v rámci festivalu Dolního Rakouska a podporován fondy EU jako operační program přeshraniční spolupráce. Kromě toho jsme podporováni v mnoha ohledech soukromými osobami i firmami. Jim všem patří náš srdečný dík!


Tímto Vás srdečně zveme ke slavnostnímu odhalení plastiky HUMAN!


Manželé Peter a Birgit Keinzovi, autoři díla

Program slavností

za uspořádání první jarní společenské akce, setkání občanů v Sadě pod lípou při příležitosti tradičního pálení čarodějnic 30. dubna. Zvlášť po letošní nekonečné zimě to bylo setkání hojně navštívené a velmi příjemné. Že to pro pořadatele nebylo jednoduché, ilustruje náš ukázkový obrázek. Přitom to bylo jen zahřívací kolo před velkou akcí, kterou budou Oslavy osvobození za týden 7. května. Kulturní část proběhne opět v Sadě, a tentokrát zahraje K-band.

Dnešní nedělní odpoledne nám zpestřili křtinští ochotníci představením "Třetí sudba" na motivy známé pohádky Slavík od H. Ch. Andersena. Pod režijním vedením Marcely Kuchyňkové se představili zřejmě všichni členové souboru, a nutno říci, že v nejlepším světle. Důrazný a energický Baron Martina Vojáčka, s grácií zahrané postavy Violy (Markéta Zapletalová) a Hraběnky (Pavla Hloušková), spolehlivé výkony "starší" části souboru, to vše zaslouží pochvalu. Vynikající však byly výkony hudební a pěvecké - kromě známých tváří, od kterých se to čekalo, mně osobně se velice líbil Martin Kapl s autorskou písní "Hudba je lék" a nová posila souboru, vynikající houslistka Petra Havelková. tinský Ochotnický květ nás opravdu potěšil, děkujeme! V příloze najdete několik obrázků z představení a tentokrát i jeden z přestávky...(JK)

I když bylo celkem chladno, docela foukalo a sem tam spadla i nějaká ta kapka, na zahájení turistické sezóny na Větřáku se sešlo neuvěřitelné množství natěšených rudických i hostů. Kníři hráli jako z partesu, ochutnávka regionálních produktů, připravená paní Jitkou Zouharovou, novou nájemkyní TIC, neměla chybu, starosta dával ochutnat čerstvou "Rudickou obecní". Rodiče přišli většinou s dětmi, takže bylo vidět, jak se obec utěšeně rozrůstá. V pokračování najdete opět pár obrázků, které vám přiblíží příjemnou atmosféru první jarní akce. Děkujeme všem obětavým organizátorům a našemu Větřáku i paní Jitce přejeme hodně spokojených návštěvníků v roce 2013.

6. ročník oblíbeného předjarního koštování rakouských vín proběhl v rudickém Dělnickém domě v sobotu 16. března. Naši přátelé ze sdružení obcí Fallbach, vedení novým starostou Josefem Kerblem s manželkou Sabine, přivezli sedm vzorků výborných vín - šest bílých a jedno červené. O výbornou náladu se postarala cimbálová muzika Lipina z Vracova, jejíž většinově dámské obsazení předvedlo i několik lidových tanců, z nichž zaujaly "Karičky" - dívčí kolový tanec, který s nimi ochotně tancovala i naše děvčata. Kdo přišel, určitě nelitoval.

V pokračování jsou doplněny některé fotky i od naší tlumočnice Markéty.

Po loňském veleúspěšném obnovení tradice maškarních bálů byli jistě i rudičtí hasiči zvědaví, jak to dopadne letos. Samozřejmě, že loňská rekordní návštěva překonána nebyla, ale i tak byla účast velmi slušná - přes 100 platících účastníků, téměř 50 přihlášených masek, výborná hudba, to vše přispělo k tomu, že se všichni výborně bavili. Je nutné podotknout, že ve shodném termínu byly pořádány nejméně dvě další obdobné akce v blízkém okolí.

V pokračování si můžete prohlédnout některé z nápaditých masek.

v pokračování se vracíme k úspěšnému hasičskému plesu 19. ledna. Jak je vidět, bavili se mladí i starší, tombola byla přebohatá a i "z řečí" je znát, že se ples líbil. Nezapomeňte se připravit na maškarní bál, který bude ani ne za měsíc, 23. února!

První větší kulturní akcí v novém roce byl Vánoční koncertíček v neděli 6. ledna v kapli sv. Barbory. Ano, stále vánoční, protože církevní vánoce trvají až do Tří králů. Koledy zahrané smyčcovým orchestrem, zpívané rudickými dětmi ze sboru ZUŠ Jedovnice a další vystoupení nadaných rudických dětí, to vše potěšilo zaplněnou kapli. Všem účinkujícím i organizátorům děkujeme. JK

Přesně po dvou letech od premiéry "Zvláštního vydání" nás jedovničtí ochotníci potěšili dalším autorským komediálním představením s názvem "Třikrát s Vlastimilem". Scénář opět od paní Marie Janíčkové a její režijní vedení společně s paní Čapkovou plus nadšený výkon celého souboru, to je záruka dobré zábavy. Představení sestává ze tří scének, z nichž poslední byla skutečným vyvrcholením. Vtipné repliky a dialogy odměnili diváci salvami smíchu a potleskem, a nakonec nechtěli herce ani pustit z jeviště. Nechci se pouštět do nějakého rozboru (snad později), ale za sebe musím říct, že se tento kus opět povedl. Je vidět, že komediální žánr souboru vysloveně svědčí. Snad vás navnadí pár fotek v pokračování, takže si nenecháte ujít některou z repríz v novém roce (JK).

P.S.: Po shlédnutí první lednové reprízy musím svůj dojem z premiéry potvrdit. Diváci, mezi kterými bylo tentokrát požehnaně rudických, byli opět nadšeni. K původním premiérovým fotkám jsem přidal několik dalších, kde se objevuje velmi zdařilá alternace Pídi (Leoš Blažek) a záběry z finále poslední scénky, tentokrát z trochu jiného úhlu.

Ano, tentokrát se termíny předvánočních akcí opravdu sešly o prvním adventním víkendu. Naši partneři z Gemeinde Fallbach nás požádali o účast na adventních slavnostech v obci Loosdorf, které letos připadly na první prosincový víkend. Naše účast byla ve znamení umělecké aktivity HUMAN, a lze říci, že skvěle splnila očekávání naše i našich přátel. Děvčata byla krásná, chlapci šikovní, koláčky chutnaly a tak se povedlo přenést do Rakouska kousek našich hodů. Všem, kdo se na náročné akci podíleli, děkujeme. Obrázky z akce si prohlédněte v pokračování nebo ve fotogalerii.

V sobotu 1. prosince se již tradičně rozsvítil vánoční strom u kovárny. Akci zajistili rudičtí hasiči, o program se postarala jak školka, tak i škola, a hojná účast občanů byla tou nejlepší odměnou pro organizátory. Letos nás vzhledem k souběhu termínů nenavštívili zástupci partnerské obce z Rakouska, naopak naše účast v Loosdorfu byla velkolepá, jak se dočtete v samostatné informaci výše.

O posledním říjnovém víkendu byla ukončena letošní činnost Turistického informačního centra a občerstvení na Větrném mlýně. Děkujeme paní Mgr. Veronice Šmidové (B & Coffee s.r.o.) za zajištění provozu a zvlášť děkujeme všem obětavým děvčatům, která se na TIC během sezóny vystřídala.

Muzeum zůstává přístupné o víkendech i nadále, při náhlém zhoršení počasí se však raději informujte u průvodce na telefonním čísle 602 729 084 na aktuální situaci.

Na našich stránkách občas informujeme o akcích mimo Rudici. Jednou z nich, které jsme se zúčastnili, byl Rájecký kotlík. 3. ročník soutěže ve vaření zvěřinových gulášů uspořádala honitba Holštejn Bílá voda v zámecké zahradě v Rájci ve sváteční den 28. září. Krásné prostředí a nádherný slunečný podzimní den přilákaly hodně přes 500 návštěvníků, kteří mohli obdivovat umění 16(!) kuchařských týmů. Tyto si ráno vylosovaly příslušné druhy zvěřiny a kolem desáté se pustily do vaření. Odpoledne pak jejich výtvory, které hodnotila odborná porota vedená zpěvákem Laďou Kerndlem, mohli ochutnat návštěvníci. Myslím, že nebylo v silách jednotlivce zvládnout ani polovinu, já sám jsem dokázal ochutnat tři kompletní vzorky a tři šťávy "na lžičku". Všechny byly vynikající, takže porota to měla určitě těžké. Podle ní zvítězil "Papuč Team", sympatičtí "Alibabové" z Rájce zase vyhráli u diváků. U nich byli druzí Sloupští a třetí Papuč Team. Podle nás však měli vyhrát všichni!

Co dodat? Akci zpestřilo odpolední vystoupení Terezky Kerndlové, siláka Zekona a Boba Frídla, pro děti byl připraven skákací hrad a malování u stolku pojišťovny VZP.  Některé "silnější" týmy připravily zázemí s posezením a pohoštěním domácími koláčky, cukrovím, chlebem se sádlem, jednohubkami... Byla to velmi příjemná akce, kde víc než o vítězství šlo o dobrou partu a spokojenost všech. A to se určitě povedlo, za Rudici chválíme! (JK)

Fotky z akce najdete v pokračování a tentokrát také v naší fotogalerii.

7 dubů. Co to může být za místo? Park, kus lesa, nebo spíš jen kousek. Ale vesnice? Viktorín, Sofie, Alenka, Dobrák... Nezní to ani tajuplně, ani dobrodružně. Ale co když se za obyčejným názvem přece jen ukrývá pořádná porce napětí a akce?

Je 12.8.2012. Blíží se 10 hodina. V Sadě pod lípou je živo. Aby ne, začíná 2. ročník Rudického přívesnického tábora. Letos se 23 odvážlivců rozdělených do 4 vyrovnaných týmů (Veverky, Dikobrazi, Králíci a Myšky) vypravilo prozkoumat zcela neznámou vesnici 7 dubů a seznámit se s jejími obyvateli. Jaké nástrahy na objevitele čekají?

Sraz fanoušků silných strojů byl tentokrát uspořádán v areálu u hřiště ve Vilémovicích. Krásné počasí, řada atrakcí, z nichž zaujala vozítka Segway nebo improvizované lanové centrum, výborné občerstvení, pěkné prostředí stranou od obce, to vše přilákalo řadu účastníků z celé ČR. Vzhledem k náročnosti organizačního zajištění celé akce, které bylo bezchybné, by jich snad mohlo být i víc, ale s ohledem na to, že podobných srazů je během roku pořádáno několik, musí si i ten náš vydobýt svoji pověst - letošní byl určitě na jedničku. Kdo se zúčastnil, určitě nelitoval. Byl to opravdu pěkný víkend, strávený v samém srdci Moravského krasu (fotky viz pokračování). J.K.

Konec prázdnin v Rudici je už tradičně zpestřen promítáním filmů, které po loňské úspěšné premiéře proběhlo opět v Sadě pod lípou. Akci, o kterou byl mezi občany velký zájem, předcházelo odpolední malování dětí na ploše výletiště. Účast byla velká, ani se nechtělo věřit, že máme tolik dětí ve věku do 12 let. Pro všechny byly připraveny sladké odměny, a ty, které dokázaly správně odpovědět na otázku, jaký odpad patří do popelnice určité barvy, byly navíc odměněny dárkem od sponzorské společnosti AVE CZ. Je potěšitelné, že to dokázaly všechny.

Koncem června letošního roku oslovili zastupitelstvo naší obce partneři z rakouského Fallbachu ohledně možné realizace společného přeshraničního projektu. Jde o projekt HUMAN, jehož autory jsou Birgit a Peter Kainzovi (www.faksimile-digital.at), který sestává z umělecké instalace nadměrné skulptury písmen HUMAN (což znamená lidský, humánní) v partnerských obcích Loosdorf (Dolní Rakousko) a Rudice. Instalace by měla symbolizovat propojení lidí přes dříve neprostupnou, nyní však otevřenou hranici mezi dvěma státy. První část nápisu (HUM...) by vstupovala do jezírka v rakouském Loosdorfu, druhá (...MAN) by vystupovala u nás, z některého z rudických jezírek (příklad můžete vidět na fotografiích v pokračování).

o pokračování v tradici tvorby umělecké litiny na Blanensku naším spoluobčanem Pavlem Zouharem vyšel v Blanenském deníku. Ještě o něco dříve vyšel v tomtéž listě článek o naší malířce, paní Věře Kocmanové.

O víkendu 30.6. a 1.7. měla naše jeskyňářská country skupina Knír tu čest být pozvána a vystoupit na velké country akci "Zelená modrá" na Slovensku v Čelkovej Lehotě. I z názvu je jasné, že ji organizovali milovníci přírody, jeskyňáři, hlavně Bohuslav Kortman z oblastní speleologické skupiny Strážovské vrchy, předseda Slovenské speleologické společnosti a současně jeden z aktivních hráčů ze skupin, které zde vystupovaly. Až 500 nadšených posluchačů ocenilo výkon naší skupiny, které tímto děkujeme za reprezentaci Moravského krasu a Rudice. Fotky najdete v pokračování...

V červnu oslavili svá okrouhlá životní jubilea velcí přátelé naší obce, manželé Naglovi z družební obce Fallbach v Rakousku. Zatím co Karlovy oslavy připadly na termín, kdy u nás právě probíhaly Rudické slavnosti, jeho paní Greta slavila o týden později. Na tyto oslavy obdrželi pozvání i členové rudického zastupitelstva. Z časových i jiných důvodů nakonec pozvání přijali a do objektu Winkelauer Hof v Loosdorfu přijeli starosta obce Roman Šebela s manželkou a dcerkou, byť jenom na chvilku, a dále zastupitelé Josef Musil a Josef Klimosz s manželkami a naší věrnou tlumočnicí Markétou Tesaříkovou s partnerem.

Dne 22. června 2012 proběhlo v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje slavnostní vyhlášení výsledků 5. ročníku soutěže Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2011. Náš nově opravený Větřák se umístil na 7. místě v kategorii velkých staveb, když jediným posuzovaným kritériem byl počet hlasů, obdržených v SMS hlasování. Za všechny hlasy, které nás podpořily, děkujeme. Mnohem více však děkujeme všem, kteří se o záchranu naší historické památky a dominanty obce zasloužili. Jako výraz poděkování obdržela naše obec čestné uznání.

V pátek odpoledne byly zahájeny Rudické slavnosti vernisáží výstav v kapli sv. Barbory a v Dělnickém domě. Zahájení v kapli bylo zpestřeno vystoupením smyčcového souboru ZUŠ Jedovnice, v Dělnickém domě, přesněji vzhledem ke krásnému podvečernímu počasí před ním, hrála country skupina Knír. V sobotu slavnosti pokračovaly dopolední výstavou prací žáků rudické školy, která uspořádala Den otevřených dveří a besedu s potomkem pana nadučitele Sáňky.

Další program probíhal v Sadě pod lípou. Bohaté sobotní odpoledne s již tradičním hodovým vystoupením (viz video z Jedovnického videokanálu) bylo zakončeno večerní taneční zábavou.

se konalo v sobotu 12. května 2012. Po přivítání naší malé delegace na obecním úřadě ve Fallbachu následovala návštěva dalších katastrálních obcí tohoto sdružení: Friebritzu, Hagenbergu, Loosdorfu a Hagendorfu. V každé obci byly odhaleny "Rudické kameny" - na každém z nich je kovová tabulka, vyrobená uměleckým kovářem, označující vzdálenost do naší obce. Milé setkání bylo zakončeno příjemným posezením v „Schenkausbergu“ v obci Hagendorf. Našim rakouským přátelům děkujeme za pěkně organizovanou akci, která proběhla v pohodě i přes nepřízeň počasí. Několik obrázků opět v pokračování...

proběhly již tradičně v režii našich hasičů. I přes poměrně chladné počasí byla účast hojná, zábava i díky výbornému výkonu kapely K-Band skvělá, takže celkově spokojenost. V pokračování opět několik obrázků jak z průvodu, který položil květiny k památníkům, tak ze zábavy v Sadu pod lípou.

Tradičně první každoroční akce pod širým nebem přiláká vždy velké množství návštěvníků. Letos také díky ideálnímu počasí jich bylo odhadem snad až 300. Naši hasiči se překonávali v pohostinnosti, dlouhé fronty u občerstvení pranic nevadily, protože si sousedé mohli alespoň popovídat, děti se vyřádily na upravené ploše...

Doufejme, že podobné počasí a účast bude i při další akci, jíž je oslava svátku osvobození, kde bude hrát i živá kapela.

Pár obrázků najdete v pokračování.

redakce regionálního zpravodajství, natáčela v jeskyních Rudického propadání. Čtyřminutový televizní šot, o jehož vysílání jsme se bohužel nedozvěděli předem, můžete shlédnout zde.

zásluhou ochotnického sdružení Křový ze Křtin, které sehrálo před neuvěřitelně zaplněným sálem Dělnického domu částečně autorské představení "Záhada zámku Canterville". Ostatně po loňském úspěchu hry "Doricha a Amasid" se nebylo co divit, přítomné děti možná opět očekávaly pohádku, ale tato hra byla přece jenom spíš pro dospělé.

v sobotu 17. března proběhl za krásného, skoro letního počasí. I když asi hodně lidí dalo přednost procházce v přírodě, na koštování se i tak sešlo přes 100 rudických občanů i hostů z okolí. Akci zahájil starosta obce přáním starostovi mikroregionu Fallbach panu Naglovi k jeho významnému životnímu jubileu. Pak už se rozjelo příjemné ochutnávání skvělých rakouských vín za doprovodu perfektní cimbálovky Majeran. Akce měla shodou okolností pokračování, odpoledna proběhla v rudické galerii vernisáž výstavy obrazů a fotografií Oty Šimíčka. Tam hrál Knír a večer se všichni "Oťasovi" přátelé a známí sešli na večírku u Valášků, spojeným s příjemným pohoštěním. Bylo to milé a samozřejmě pro ty, co poctivě absolvovali všechno, docela náročné. Dobrá nálada však rozhodně nechyběla, jak je vidět i z několika obrázků v pokračování.

Po úspěšném plese se naši hasiči odhodlali k pokusu o obnovu kdysi tradičních maškarních bálů. Tuto sobotu proběhla premiéra a nutno říct, že nadmíru úspěšně. Množství velmi nápaditých masek překvapilo i samotné pořadatele, odhadem jich bylo přes 80. Šťastnou ruku měli i při výběru hudby, opět z Petrovic, ale tentokrát rodinný TRIO KENT. Velkou pochvalu zaslouží rudičtí mladí za hezké předtančení, kde se blýskla Anička Kuncová jako pozoruhodný talent. Korunu tomu všemu pak nasadili hasiči svým společným tancem. Soutěž masek vyhráli naprosto zaslouženě "Neandrtálci", ostatně zkuste je poznat na našich fotkách, kterých je tentokrát opravdu hodně, a to určitě ještě nějaké přidáme...

Díky iniciativě starosty sdružení obcí Fallbach pana Nagla se objevil i v Rakousku kousek rudické přírody. Jedná se o pravý rudický vápenec - kameny, vytěžené při stavebních pracích. Naši přátelé si je odvezli a v minulých dnech usadili první z nich na návsi v obci Hagenberg. Za fotografie v pokračování děkujeme panu Schildovi.

Na hezky opraveném jevišti v Dělnickém domě sehrála parta amatérských divadelníků z Brna francouzskou "krimi" komedii "Rukojmí". Nutno říci, že hra měla spád, diváky pobavila, a herci to neměli díky náročným mono i dialogům vůbec lehké. Zaskvěl se režisér Lukáš Hadamčík rolí Madame Maboiun, ale i velmi dobře zvládnutou režií celého představení, hezký part odehrál i "Banán", pod jehož dokonalou maskou bohužel nebylo poznat, o kterého alternujícího herce zrovna jde. Příjemný byl hudební doprovod kláves Lubora Zháňala. Drobnou leč vážnou chybkou na kráse byla dosti malá účast rudických, daná snad slabší propagací (nebyl plakát) nebo silnými mrazy (nebylo slyšet hlášení místního rozhlasu). Pár obrázků opět v pokračování.

ve spolupráci s MKS Adamov (obnoveno).

Objednávání divadel a dalších kulturních akcí mimo naši obec je věcí, která vyžaduje čas na jejich organizaci. Některá představení jsou natolik frekventovaná, že vyžadují bezprostřední reakci a zaplacení lístků, někdy i několik týdnů předem. Některá představení se dají objednat až na základě zájmu občanů. Z tohoto důvodu vítáme nabídku spolupráce s Městským kulturním střediskem v Adamově.

Tradiční hasičský ples připadl letos na sobotu 21. ledna. Večer důkladně zasněžilo, takže vznikla určitá obava o dopravu jak kapely, tak přespolních. Ale vše se v dobré obrátilo, ples měl velmi slušnou účast, jídlo i pití bylo výborné, tombola přebohatá, výborný byl i výkon tradiční kapely Styl Petrovice, která se pochlubila novou zpěvačkou. Hasiči slíbili uspořádat maškarní bál 25. února - už se těšíme. Pár fotek v pokračování.

K pietním vzpomínkám na prvního polistopadového prezidenta naší vlasti se připojujeme uveřejněním fotografie ze září 1991, kdy se tři naše čestné občanky, manželky letců RAF z naší obce paní Cynthia Trojacek, Jean Zouhar a její dcera Jane Gibbs setkaly na Pražském hradě s prezidentem Václavem Havlem, který naše letce rehabilitoval (na snímku chybí paní Jean Zouhar) - za foto děkujeme paní Zdeně Martináskové.

Naši partneři z gem. Fallbach uspořádali tradiční adventní slavnosti, tentokrát koncipované více jako adventní trhy (Adventmarket) v prostoru renovovaného divadla a hotelu Winkelauer Hof. K vidění byly nejrůznější domácí výrobky, práce řezbáře, předení ovčí vlny, děti si mohly vlastnoručně vyrobit vánoční ozdoby nebo upéct cukroví. K ochutnání bylo obvyklé svařené bílé víno, uzeniny, domácí sklepní vína bílá i červená, cukroví a mnoho dalšího. Naše účast bylo poměrně skromná, ale jak ochutnávka "Obecní pálenky", tak výstavka fotografií z předchozích adventů byly přijaty velice příznivě, rovněž i regionální výrobky - zemědělské nářadí pana Kunce z Bukovinky. Naši přátelé potvrdili tradiční pohostinnost a milé přijetí, za což jim patří náš dík. Několik fotografií v pokračování vám přiblíží atmosféru rakouského adventu.

Letos plně v režii rudické školy a školky, za účasti pana místostarosty z Fallbachu s rodinou, organizováno SDH a s obsluhou mladými - účast hojná, nálada výborná, bylo to bezvadné - díky všem! Fotky opět v pokračování.

Rudické slavnosti 2012 se budou konat ve dnech 15. - 17. června 2012 u příležitosti uplynutí 765 let od první zmínky o obci, 120 let od zahájení stavby rudické školy a 10 let od otevření nové rudické kaple sv. Barbory. Jako další výročí si připomeneme 210 let od prvního sestupu hraběte Hugo Salma do jeskyní Rudického propadání.

Při této příležitosti proběhne tradiční setkání rudických rodáků a Antonínské hody.

V úterý 15. listopadu 2011 proběhla první koordinační schůzka přípravného výboru, ze které vyplynul rámcový scénář slavností. Ten najdete na stránkách slavnosti.rudice.cz, které jsou věnovány přípravám a propagaci. Vyzýváme také další občany a přátele Rudice, aby přispěli podle svých možností a zájmů ke zdárnému průběhu celé akce, a to jak přímou pomocí, tak svými nápady, návrhy a v neposlední řadě pomocí při vyhledávání a pozvání rudických rodáků. Všem ochotným pomocníkům děkujeme!

Perfektní počasí a skvěle připravený Sad pod lípou přilákal skoro neuvěřitelný počet rudických i návštěvníků. Tentokrát byla akce spojena se slavnostním otevřením nového dětského hřiště. Příjemný podvečer jak pro děti tak i pro rodiče, výborně moderovaný dvojicí Patrik + Roman, profesionálně zpracované filmy a zajímavé ukázky z archivu, to vše přispělo k pohodovému srpnovému posezení. Dík patří také rudickým hasičům za zajištění občerstvení. V pokračování najdete pár ilustrativních obrázků.


"Stmívá se. Za chvíli nebude vidět ani na špičku nosu. Začíná pršet. Mám hlad, ale musím šetřit s jídlem, protože zásoby rychle ubývají. Nemám se raději vzdát? Dá se vůbec cestovat divokou přírodou jen s nožem a trochou jídla? Pro svou cestu jsem si nevybral správnou dobu. Mezi domorodci vládne nepřátelství, které na povrch probublává různými bitkami a provokacemi. Díky nim jsem přišel o peníze, zbraně i většinu zásob potravin. Vyhýbám se civilizaci, jak to jen jde. Ale i teď, když sedím hluboko v lesích, mám silný pocit, že mě někdo sleduje..."


Další potíže? Kdepak! Rödská hlídka našla unaveného cestovatele a poskytla mu azyl ve své vesnici. Velké dobrodružství začalo. Nejen pro cestovatele, ale také pro nás.

16 odvážných objevitelů ve třech týmech (Medvědi, Netopýři a Vlci) a 5-ti členný podpůrný tým poprvé otevřeli cestovatelův deník 24. a poslední kapitolu přečetli 30. července 2011.

Dnes odjíždějí z Rudice děti z rakouské družební obce Fallbach, které strávily týden letních prázdnin v táboře u hřiště Sokola Rudice pod vedením pana faráře Johannese Cornara. 31 dětí ve věku od 5 do 18 let a 15 dospělých prožilo určitě nezapomenutelný týden v romantickém duchu, zpestřený návštěvou Punkevních jeskyní, propasti Macocha, jeskyně Výpustek a dalších pamětihodností. Pobyt našich přátel byl podpořen obcí a Spolkem při kapli sv. Barbory. Doufáme, že se jim dny strávené v Rudici líbily a že se k nám budou rádi vracet. Nějaké fotografie opět najdete v pokračování.

Letošní lávka se po čtyřleté přestávce vydařila. Za krásného letního počasí a hojné účasti diváků, kteří dobrovolným vstupným přispěli na dostavbu dětského hřiště, bylo na co se koukat. Neuvěřitelné akrobatické výkony, hladké přejezdy i dramatické pády, bezvadné pobavení. Akci perfektně zorganizovali rudičtí hasiči, je jenom škoda, že podobná účast nebyla na večerní zábavě v sadu - že by únava z náročného dne? Několik dramatických akcí si můžete připomenout v pokračování.

byly poněkud netradiční a přinesly několik novinek - zaujal orientální kavárník, drátenice, perníkářka nebo výroba domácích bylinkových mýdel či vinutých perel. Tavby železa i bronzu tentokrát zajistilo o.s. Bacrie. I přes nepříliš přívětivé počasí prošlo akcí poměrně hodně návštěvníků, kteří se soustřeďovali hlavně v závětří TIC, čímž trochu trpěly ostatní atrakce. Ale nakonec se zdá, že byli všichni spokojeni, takže se hezkou rudickou tradici podařilo udržet. Poděkování za organizaci náročné akce patří TIC Větřák, občerstvení doplnili oblíbenými specialitami z udírny rudičtí Sokolové.

Několik fotografií najdete jako obvykle v pokračování, případně ve Fotogalerii.

byl tentokrát skromnější pokud jde o atrakce, ale zato mnohem náročnější, pokud jde o výdrž dětí a fyzičku rodičů. Všechna čest těm, co dokázali absolvovat všech deset soutěží a nakonec se umístit na výherních místech. Poděkování patří pořádajícímu Sokolu, sponzorům i doplňkovým učínkujícím. V pokračování přinášíme obvyklé slideshow z akce, fotografie najdete také ve webovém albu nebo v naší Fotogalerii.

Co k tomu napsat? Počasí vyšlo náramně, tanečníci byli perfektní, nálada výborná, děvčatům to slušelo, děti byly skvělé, program zajímavý...pár fotek a video (děkujeme p. Mikletičovi) z vydařené akce najdete v pokračování.

Jak jsme anoncovali i na našich stránkách, uspořádala Správa jeskyní Moravského krasu ve spolupráci s ochotnickým sdružením "Křový" pohádkovou prohlídku jeskyně Výpustek pro rodiče s dětmi. Nedělní akce proběhla v rámci nadcházejících oslav Dne dětí. Účast byla hojná, a i když většina rodičů využila možnost rezervace, přesto stále docházeli další zájemci o vstup. Z pochopitelných důvodů byl prohlídkový okruh podstatně zkrácen. Pro děti bylo připraveno pět pohádkových scének, a na konci obdrželi drobný dárek od "čarodějnic" (omalovánky a lízátko). Dětem se neobvyklá akce určitě líbila, u rodičů si nejsem až tak úplně jistý.

Ve čtvrtek 26. května proběhla v Květné zahradě v Kroměříži vernisáž výstavy "V síle větru a vody". V rotundě a v prostorách zahrady vystavuje svá pohyblivá vodní a větrná díla nám známý ak. sochař František Svátek, sbírku soudobých větrných korouhviček z celého světa vystavuje francouzský sběratel Daniel Couturier. Výstava potrvá do 31. července a je součástí programu Via Artis, kdy zakoupením jedné vstupenky získáte dvoudenní vstup na všechny souběžně pořádané akce: výstavy, koncerty a pod. Bližší informace najdete například zde, v pokračování článku je fotoreportáž z vernisáže.

O víkendu 13. - 15. května proběhly v lázních Luhačovice, které jsou hojně navštěvovány také rudickými seniory, slavnosti Otevírání pramenů. Počasí nebylo příznivé, takže hlavní slavnosti v neděli musely být kvůli dešti značně omezeny, ale i tak bylo nač se dívat. Příjemnou náladu slavností se vám pokusíme přiblížit v malé fotoreportáži v pokračování článku.

Ve středu 11. května proběhlo na Větrném mlýně rozloučení s dlouholetým průvodcem panem Eduardem Šebelou, kterého znají turisté z celé republiky jako svérázného a oblíbeného "dědu Edu". Za jeho 17 letou obětavou práci, kterou nerad opouští ze zdravotních důvodů, mu poděkovala rada obce v čele se starostou. Několik obrázků najdete jako obvykle v pokračování.

Akce Velikonoce na Větráku byla úspěšná. Podle rozdaných vajíček si zde děti s rodiči upletli zhruba 100 pomlázek. Pomlázky si pletli místní i turisté, a dospělí si většinou o odměnu ani neřekli...

"Krasličák" také slavil úspěch jak u místních, tak u turistů. Nakonec se nám povedlo sehnat dalších 60 litrů na sobotní odpoledne a večer i na poklidnou neděli, kterou nám lehce narušila bouřka. Ale ani ta nepřerušila průběh akce, jen se místo piva přešlo na kávu a čaj s rumem... Turisté také vzali útokem propagační materiály obce, kraje i vzdálenějších regionů...

Děkujeme všem za účast a těšíme se další návstěvy.                                             Christina Prokorátová a Milan Kylar

Po loňském mimořádném letním termínu se letošní čtvrtý ročník Josefského koštování vrátil do svého správného data, dokonce to vyšlo přesně na svátek všech Josefů. I když účast zřejmě nedosáhla předloňského rekordu, více než stovka návštěvníků byla určitě spokojena. Doufáme, že spokojeni byli i vinaři z partnerského Fallbachu, které zájem o jejich výrobky docela překvapil. Příjemný byl výkon cimbálovky Jana Opletala ze Křtin, při které si mnozí zazpívali i zatancovali. Trochu chyběla nabídka výrobců z Moravského krasu, které asi znovu pozveme příští rok. V pokračování můžete shlédnout několik fotografií z vydařené akce.

v sobotu 22. ledna v Dělnickém domě neměl chybu. Vyznamenali se pořadatelé s již tradičním milým přivítáním, volba dosud nám neznámé hudební skupiny Kujáva se ukázala jako mimořádně šťastná, tombola byla tentokrát vskutku bohatá a tak se nelze divit, že se ani nikomu příliš nechtělo domů. Snad bude tento vydařený ples znamenat tolik žádoucí oživení společenského života v obci. Náladu ilustrujeme několika fotografiemi v pokračování.

autorského představení hry Zvláštní vydání! v úterý 28. prosince v kinosále KD Jedovnice.

Podle scénáře a pod režií Marie Janíčkové si s očividnou chutí zahráli členové jedovnického divadelního souboru Vlastimil, doprovázení hudební skupinou Akcent. Scénka Dokonalý manžel i plnohodnotný "thriller" Detektivka byly příjemným předsilvestrovským zážitkem, plným jemného i ostřejšího humoru, vtipných dialogů a hereckých výkonů, za které by se nemuseli stydět ani profesionálové. Kdo nebyl na premiéře, tomu vřele doporučujeme návštěvu některé z lednových repríz. Malou ochutnávku přinášíme výběrem fotografií (klikněte si na jednotlivé názvy), naši malou recenzi si můžete přečíst zde.

Po dvou letech jsme se opět zúčastnili adventních slavností v rakouské družební oblasti Fallbach, konkrétně na Adventní cestě v Loosdorfu. Opět jsme se setkali s milým přijetím a přátelskými lidmi, a tentokrát jsme měli také možnost vyzkoušet perfektní ubytování v nově opraveném obecním penzionu. I když byla naše účast díky krátkosti času na přípravu poměrně skromná, svůj účel splnila. Děkujeme za podporu společnosti MAS Moravský kras a paní Janě Musilové, která se zhostila na výbornou nelehkého úkolu překonávání jazykové bariéry. Doufáme, že z malé fotoprezentace v pokračování na vás dýchne kouzlo předvánočního času u našich sousedů.

Všem velké díky.

V Rudici se koná plno různých akcí. Některé mají kořeny již v minulosti (jak se dnes s oblibou říká "za komunistů"), jako je Pálení čarodějnic, Oslavy osvobození nebo pravidelná mistrovská fotbalová utkání, která zaměstnávají celý tým organizovaných lidí. Každý má již přidělen svůj úkol, a na něj se celý rok připravuje. Dále zde bylo pořádáno plno akcí novodobých, některé se chytily, jiné upadly, a některé se přetransformovaly k obrazu pořadatelů. Jednou z těch novodobých nepřetransformovaných akcí je Pochod pohádkovým lesem.

Hojná účast dětí i dospělých, milé vystoupení rudické školky i školy, koncert ZUŠ, hezká zimní nálada, daná prvním letošním sněhem, ale také mrazivý podvečer, ve kterém přišlo vhod teplé občerstvení, podávané našimi hasiči. Opět jsme přivítali milé hosty z rakouského Fallbachu. V pokračování článku nebo ve Fotogalerii si můžete prohlédnout pár momentek z vydařené akce.
se rozhodně stalo první Motopropadání, takto setkání vyznavačů jednostopých vozidel, které uspořádala rudická restaurace Tumperek ve spolupráci s obcí a hlavně rudickým SDH. Výtěžek akce byl věnován na charitativní účel, jímž byla tentokrát podpora občanského sdružení, které se stará o zapojení handicapovaných spoluobčanů do běžného života. Všem poctivě platícím návštěvníkům akce tímto děkujeme. O náladě setkání snad vypoví pár fotografií v pokračování.

Fallbach - Rudice proběhlo v sobotu 14. srpna v Loosdorfu, jedné z pěti obcí sdružení Fallbach. Naši rakouští přátelé nás přivítali ve velkém stylu, jak je u nich ostatně zvykem. Náš region tentokrát reprezentoval komorní sbor Kantila, country skupina Knír, regionální lidová tvorba byla zastoupena originálními perníčky z Adamova, ukázkou paličkovaných krajek paní Aleny Pozorské ze Křtin a ručním zemědělským nářadím pana Kunce z Bukovinky. Škoda, že se nepodařilo zajistit víc ukázek přímo z Rudice, což bylo zaviněno zřejmě nepříliš vhodným prázdninovým termínem.

Nálada setkání byla i díky skvělému počasí výborná. Sbor Kantila předvedl při svém koncertu v místním kostele excelentní výkon, který byl odměněm dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Myslím, že něco podobného loosdorfský kostel ještě nezažil. Kníři pak vytvořili příjemnou podvečerní náladu po večeři u hasičského stanu. Návrat s hudbou a zpěvem neúnavného Kyslíka byl skvělou tečkou za vydařeným dnem.

Něco málo vám přiblíží fotografie v pokračování.

obcí Fallbach a Rudice proběhly v sobotu 17. července. Organizátoři akce, obec Rudice a SDH, se přes nouzové podmínky v rozestavěném Sadě po lípou zhostili svého úkolu úspěšně a připravili našim hostům, kterých přijelo přes 50, důstojný a zajímavý program. Vycházka po části okolí Rudice byla v předpoledním vedru dost náročná, o to příjemnější bylo osvěžení a oběd v Dělnickém domě. Odpoledne proběhly vlastní oslavy v Sadě po lípou, spojené s ochutnávkou rakouských vín. K příjemnému posezení v novém stanu zahrála dechová kapela z Fallbachu a cimbálovka Drahan z Blanska. Možná mohla být větší účast rudických, ale projevily se dovolené a také vedro, které večer vystřídal prudký liják, možná mnohé odradilo. Kdo přišel, byl určitě spokojen. Také naši hosté odjížděli spokojeni a těší se na pokračování oslav 14. srpna v Loosdorfu. Fotografie z pěkné akce najdete v pokračování...
Slavnosti železa v sobotu 3. července i přes krásné počasí nenalákaly tolik diváků, kolik by si přáli pořadatelé. Je to škoda, protože o atrakce nebyla nouze. Malý výběr fotografií přinášíme v pokračování, snad Vám přiblíží příjemnou atmosféru této tradiční rudické akce.

Takhle nějak to zhodnotila naše čtyřletá vnučka. Nemělo to chybu! Rudický Sokol se s úspěchem zhostil náročné akce, počasí nám přálo, účast bohatá, děti nadšené. Největší atrakcí byl zřejmě opět vrtulník s vyhlídkovými lety nad rudickým okolím, letos výrazně levnější, ovšem s poněkud kratšími lety. Alespoň se snad dostalo na všechny zájemce. Perfektní bylo vystoupení chlapců s break-dance. Za všechny spokojené účastníky akce, která potěšila a pobavila děti i dospělé, děkujeme obětavým organizátorům. Už se těšíme na příští ročník - čím nás asi zase překvapí? Fotky jako obvykle v pokračování...

se letos konaly v pátek 7. května. Naštěstí vyšlo počasí, a i když bylo trochu chladněji, málokdo z rudických vynechal příležitost se alespoň na chvíli podívat do Sadu pod lípou, jistěže k velké radosti pořadatelů, kterými byli jako už tradičně rudičtí hasiči. Lampionový průvod byl také docela mohutný, škoda, že tma nedovolila jej nafotit celý. V pokračování najdete jako obvykle malou fotoreportáž, která vám snad trochu přiblíží náladu vydařené akce.
Hagenberg je jedna z obcí našeho partnerského mikroregionu Fallbach. V neděli 2.5. se několik našich hasičů a zastupitelů obce vedených starostou zúčastnilo na pozvání našich rakouských přátel hasičské slavnosti sv. Floriána, při které byl slavnostně vysvěcen nový vůz, zakoupený z dotací, sbírek a výdělku tamních dobrovolných hasičů. Slavnost to byla veliká, na nás dýchla u nás už skoro zapomenutá sounáležitost místních občanů - bylo zřejmé, že tato slavnost je záležitostí celé obce. My jsme se zúčastnili malou výstavkou, prezentací našich zkušeností ( pro zájemce ke stažení zde) a malou ukázkou naší techniky - plovoucího čerpadla, které předvedli naši mladí. Myslím, že rudičtí hasiči důstojně reprezentovali naši obec. Našim přátelům přejeme, aby pomoc perfektně vybaveného vozidla pokud možno nepotřebovali, a těšíme se na shledání s nimi při Dnech partnerství u nás v Rudici 17. července. Atmosféru akce vám přiblíží fotoreportáž v pokračování.
v Sadě pod lípou organizovali jako každoročně rudičtí hasiči. Po večerní přepršce se udělalo celkem hezky a teplo. Kdo přišel do sadu, nelitoval. Bylo to příjemné posezení a největší radost měly asi děti, které se mohly dosyta vyřádit při reprodukované hudbě. Náš dík patří obětavým členům SDH i jejich rodinám. V pokračování najdete pár fotek z pěkné akce.

O HonzoviPohádka Zdeňka Kozáka „O Honzovi" v provedení divadelního spolku Vlastimil našich jedovnických sousedů nás příjemně pobavila. Přejděme dějovou linku, která se jevila jako syntéza několika známých pohádek, a zastavme se u skvěle malovaných a vtipně obnovovaných kulis paní Hany Čapkové, na ochotnické divadlo velmi solidní režii prakticky bez hluchých míst (opět pí. Čapková), a nadprůměrný výkon "čerta Kleofáše" Ireny Matuškové. Hynek Štrait jako Honza podal slušný, řekněme standardní výkon, a ostatní členové spolku hráli na velmi dobré ochotnické úrovni. S "velkými" inscenacemi, jako byly Parohy, se to srovnat nedá, ale opět jsme se pobavili, děti s námi, takže Jedovničtí - díky a jen tak dál! Prezentace po kliknutí na obrázek (děkujeme p. Blažkovi).

Včerejší rozsvěcení rudického vánočního stromu před kovárnou se těšilo hojné účasti občanů. Už tradičně dobrá organizace a pohoštění bylo zásluhou rudických hasičů. Opět nás navštívili naši přátelé z družební obce Fallbach, kteří osadili desku s přáním. Všichni jsme s potěšením sledovali vystoupení rudických dětí, které si připravily pásmo o předvánočních a vánočních zvycích, potěšily nás zpěvem koled a vrcholem pěkného večera bylo vystoupení pěveckého sboru Kantila. Výborný "svařák" a gulášová polévka byly příjemnou třešničkou na dobře upečeném dortu...

Malou prezentaci z akce si můžete prohlédnout v pokračování článku, obrázky jsou také ve .

pod nadací Archa Community předvedlo v Rudici hru autorů Václava Havla a Karla Bryndy Mlýny. Toto divadlo, ve kterém hrají naši postižení spoluobčané, v Rudici dobře známe díky jejich svérázným adaptacím cimrmanovských her dvojice Svěrák - Smoljak. Tentokrát nás překvapili divadlem zcela jiného ražení - režijně, technicky, pohybově i dialogově velmi náročným, se zřetelným filozofickým podtextem, jak je ostatně u 'Havlovek' zvykem. Tradičně však nezůstali nic dlužni svému svéráznému komediálnímu pojetí, tentokrát umocněnému vynikajícím nápadem pro vyplnění nezbytných technických přestávek. 'Pan Vajíčko' a dobové reklamy vyvolávaly salvy smíchu a potlesk diváků, a to nejen nás starších, kterým připomněly dobu (nedávno) minulou, ale kupodivu i mladší generace.

Letní kino 2009uspořádala obec a občanské sdružení Větřák už tradičně na větrném mlýně poslední srpnovou sobotu. Sice se dost citelně ochladilo, ale naštěstí nepršelo, takže akce byla úspěšná. OS Větřák prezentovalo novinku - Pěší trasu okolo Rudice s informačními a panoramatickými panely. Tato novinka je velmi kladně hodnocena návštěvníky Rudice. Z promítaných filmů zaujal profesionálně sestříhaný Dětský den 2009 (autor Luboš Kuchař) a skvělý dokument o objevech jeskyní ve Venezuele od Marka Audyho (škoda, že se promítal dost pozdě, kdy už kvůli chladnu hodně diváků odešlo). Akci zpestřili opět skvělí Kníři (fotky po kliknutí na obrázek).

Koncert StaatzNaši rakouští přátelé uspořádali v pátek 28. srpna v překrásném prostředí zřícenin hradu Staatz (asi 9 km od Laa směrem na Vídeň) rockový koncert pod širým nebem, na který pozvali i zástupce naší obce. Koncert představil orchestr místní hudební školy pod taktovkou skvělého dirigenta Daniela Mucka a rockovou skupinu Metallica. Výkony všech byly naprosto skvělé a poslech skladeb hraných oběma tělesy byl překrásným zážitkem. Atmosféru se pokusíme přiblížit několika snímky, které si přehrajete po kliknutí na obrázek.

šutrobití a oslavy 100 let rudického vodovodu se díky příznivému počasí skvěle vydařily. Po středeční průtrži, která se dost škaredě podepsala na majetku několika spoluobčanů, bydlících dole v Dědině a pod kovárnou, bylo celou sobotu hezky, což využila i řada turistů, hlavně rodiny s dětmi, k procházce rudickou přírodou. Mám pocit, že i rudických bylo na oslavách víc než jindy, a slušnou účast měla i vernisáž výstavy pohyblivých hydroobjektů akademického sochaře Františka Svátka v galerii Dělnického domu.

uspořádal rudický Sokol 20. června. Přes evidentní nepřízeň počasí se až neuvěřitelně vydařil. Účas byla hojná, spolupráce s profesionály rádia Čas perfektní. Největší atrakcí byl nepochybně vrtulník firmy Blue Sky, který využila řada rudických ke shlédnutí obce a okolí z ptačí perspektivy. Ale i ostatní atrakce a zábavy zaujaly jak děti, tak dospělé, jak je ostatně vidět i z naší krátké fotoreportáže v pokračování.

uspořádala obec Rudice, MO KDU-ČSL, Spolek při kapli sv. Barbory a SDH Rudice v sobotu 13. června, přesně na svátek sv. Antonína. Průvod vyšel od kapličky sv. Antonína a prošel přes Tumperek do kaple sv. Barbory, kde proběhla mše svatá za občany Rudice. Program hodů pak pokračoval v Sadě pod lípou. Po nezbytném přečtení "pokroucených paragrafů" a předání hodovního práva stárkovi a stárce starostou obce zatančily děti ze ZŠ Rudice Moravskou besedu, a to velmi pěkně. K tanci vyhrávala dechová kapela Večerka. Po krátké přestávce vystoupila hudební skupina "Shadow Quartet" s netradičním obsazením: housle, kontrabas, harmonika a basa. Hudební zážitek to byl naprosto nevšední a skvělý, v závěru tato formace, která se snaží o nový pohled na tzv. vážnou hudbu, zahrála také  populární a filmové melodie, melodie z večerníčků pro děti a také jsme si společně zazpívali. Rudické obecenstvo bylo nadšeno a potlesk nebral konce, takže se přidávalo. I díky počasí a obětavosti pořadatelů byly hody velmi úspěšné a lze si jen přát, aby tato pěkná tradice vydržela do dalších let. Našlápnuto je pěkně. Fotografie (výběr) najdete v pokračování nebo ve Fotogalerii.

Obě akce, pálení čarodějnic 30. dubna a oslavy vítězství 7. května měly štěstí na bezvadné počasí. Na obou se sešlo množství rudických, hlavně s dětmi. Dík patří rudickému SDH za bezchybnou organizaci a starost o občerstvení, jakož i K-bandu pana místostarosty za perfektní hudební výkon při druhé akci. Moc díky, bylo to skvělé. Malá ochutnávka pro ty, kdo nebyli (i když jich bylo málo) je v pokračování.

Za zmínku stojí kulturní akce, která se konala u sousedů. Jedovnický Divadelní spolek Vlastimil uvedl v neděli 22. března derniéru (poslední představení) své autorské hry "Parohaté pověsti", a to s takovým nasazením, že o tom prostě nelze nenapsat.

na začátku března se stává pěknou tradicí a oblíbenou příležitostí k setkání sousedů, přátel a kamarádů.

za zajímavý seriál "Vzhůru dolů!". Arnošt Goldflam a Josef Polášek v něm provádějí diváky krásnými a tajuplnými kouty naší přírody - jeskyněmi. První díl celkem sedmidílného pořadu vyprávěl o toku říčky Punkvy podzemím Moravského krasu, a byl vysílán v neděli 22. března v 16.20 na ČT1. Díl o Rudickém propadání a Býčí skále byl vysílán v neděli 19. dubna, a mohli jsme v něm spatřit několik rudických, kteří k naší obci a přírodě neodmyslitelně patří. Seriál režíroval Pavel Jirásek. Pro ty, kteří vysílání nestihli, máme dobrou zprávu - vše je na DVD a bude promítáno v rámci rudického kulturního léta.

Informační leták - tisková zpráva ČT

ples Ženáčské plesy bývaly v Rudici tradiční, naposled je připravovaly rudické ženy. Po několikaleté přestávce se letos organizace ujali rudičtí Sokolové, a nutno říci, že s úspěchem. S volbou hudby měli nepochybně štastnou ruku, předtančení v podání sympatického páru Dominika a Petr bylo hezké, tombola opravdu bohatá, takže přes 140 účastníků bylo určitě spokojeno. Pořadatelé také, takže doufejme, že tato obnovená tradice vydrží i do dalších let.

Hru dvojice Svěrák/Smoljak předvedlo v sobotu 7. února divadlo Járy Pokojského. Je to neuvěřitelné, ale divadelní spolek při Archa Community, což je společnost pomáhající handicapovaným spoluobčanům, už hraje Cimrmanovský repertoár 12 let. Hra Afrika aneb Češi mezi lidožravci je jejich dvanáctou, každý rok tedy nastudují a hrají novou hru. Jak jsme se dozvěděli na začátku představení, bylo to zřejmě jejich padesáté vystoupení před diváky. A opět, jako před rokem u jejich Blaníku, jsme se výborně bavili. Výkony protagonistů, obou na vozíčcích, byly skvělé. Více uvidíte na obrázcích v pokračování, jen dodáme, že výtěžek akce je věnován na dobročinný účel. Kdo nemohl přijít, může i tak přispět na sbírku AUTO pro ARCHU: číslo účtu 1520677001/5500, variabilní symbol: 2886. Děkujeme!

Hasičský ples v lednu je nejtradičnější událostí rudické plesové sezóny. Letošní, který se konal v sobotu 17. ledna v Dělnickém domě, zaznamenal téměř neuvěřitelnou návštěvu přes 180 platících. Tradiční byla také hudba Styl Petrovice, dobře zásobené občerstvení i značný počet výher v tombole - je vidět, že naši hasiči si umějí sehnat dobré sponzory. Plesovou náladu vhodně doplnilo předtančení soutěžního páru a netradiční vystoupení exotických břišních tanečnic.
Advent Loosdorf

Jak už jsme psali dříve, naši rakouští přátelé z mikroregionu Land um Laa (země kolem Laa) nás letos pozvali k účasti a prezentaci naší obce a mikroregionu Moravský kras v obci Loosdorf, kde se konala tato tradiční předvánoční akce. Měli jsme jenom nejasné tušení do čeho jdeme, ale vzhledem k tomu, že jsme chtěli našim partnerům trochu oplatit úspěšné Josefské koštování vína z března, dali jsme se do toho. Původně jsme chtěli naši účast spojit se zájezdem občanů do Rakouska, ale asi díky předvánočnímu shonu se nakonec nepodařilo sehnat dostatek zájemců. Nakonec vzhledem k charakteru akce to tak bylo možná i lépe, jak uvidíte dále. Alespoň se tedy pokusím přiblížit Vám atmosféru loosdorfského adventu stručným popisem s několika obrázky.

Balonky

K této aktivitě, která chce oživit tradici českých oslav vánočních svátků bez importovaných Santů a Mrázů, se přihlásila jako jedna z obcí i Rudice, zastoupená Mateřskou a Základní školou. Jak to 9. prosince po 14 hodině v Dělňáku a kolem něj vypadalo, vidíte na našich snímcích v pokračování článku.

Doplněno 11.12.: Český Ježíšek za pomoci desítek tisíc dětí a kamarádů vytvořil dne 9.12.2008 nový český rekord ve vypouštění balónků s přáníčky Ježíškovi. Lidé z 270 míst České republiky vypustili k nebi 100 858 přání krásných a spokojených Vánoc.

Knírproběhly v sobotu 6. prosince navečer v sále Dělnického domu. Jára "Kyslík" Kunc seznámil početné obecenstvo s historií vzniku a vývoje kapely, zmínil i některé perličky z hraní na akcích jeskyňářů, v okolí obce i na svatbách a podobných příležitostech. Za obec vystoupil starosta Roman Šebela, který předal členům kapely čestné rudické "občanky". Příznivci předali dárky (dort byl mňam...) a po nezbytné úpravě sálu se rozproudila taneční zábava. Pivo (prvních 100 zdarma) teklo proudem a Kníři hráli skvěle, byl to vskutku příjemný večer...

Obrázky najdete jako obvykle v pokračování.

AdventNaši rakouští přátelé z družební obce Fallbach zvou všechny rudické občany na Adventní cestu, kterou pořádají 13. a 14. prosince v obci Loosdorf. Tentokrát se na akci bude podílet ukázkami regionálních výrobků a informačním programem také region Moravský kras, zastoupený, jak jinak, obcí Rudice. Obec Rudice uspořádá v případě dostatečného zájmu zájezd pro občany v neděli 14. prosince, kdy tato slavnost vyvrcholí.
Podrobnosti a program akce najdete v pokračování článku.

Oblíbené podzimní akce se přes nepřízeň počasí zúčastnil neuvěřitelný počet dětí i dospělých.

MalováníNa samý konec prázdnin v sobotu 30. srpna uspořádal rudický Sokol za podpory obce tradiční Malování na chodníku. Děti předvedly svoje výtvarné umění a byly odměněny sladkostmi. Přísná ale spravedlivá porota pak vybrala ty nejlepší výtvory ve třech věkových kategoriích, a vítězové se radovali z pěkných cen. Zvítězili však všichni, a hlavně obětaví pořadatelé. Fotografie z povedené akce si můžete promítnout v pokračování článku nebo prohlédnout v naší Fotogalerii.

které se koná na závěr Rudického kulturního léta, bude v sobotu 30. srpna ve 20.00 na Větrném mlýně. Program najdete zde...

které byly anoncovány i na těchto stránkách, se konaly v sobotu 5. července. Na účasti veřejnosti se zřejmě podepsalo trochu nejisté počasí, spojené s citelným ochlazením. Při neúčasti pracovníků Technického muzea Brno, kteří mají obvykle na starosti tavbu v historické peci, se tohoto úkolu zdárně zhostil hlavní organizátor akce, pan Antonín Chaloupka, kterému zdatně pomáhali rudičtí mladí. Škoda, že pro onemocnění řezače nebylo možné zájemcům rozřezávat nalezené geody, ale i tak bylo na co se dívat. Velmi zajímavá byla například výstava umělecké litiny pana Zouhara, a svůj stánek zde mělo i regionální sdružení MAS, které prezentovalo tradiční regionální výrobky. Pár obrázků z akce si můžete promítnout v pokračování článku nebo prohlédnout ve Fotogalerii.

který uspořádal rudický Sokol v sobotu 14. června, se mimořádně vyvedl. Jednak díky počasí, které se pro tentokrát umoudřilo a tak měly děti na hřišti většinou sluníčko, jednak díky bezchybné organizaci akce plné nejrůznějších atrakcí, které zaujaly i dospěláky.

V rámci Rudického kulturního léta bylo v sobotu 24. května uspořádáno divadelní představení nadace Archa Community - divadelní hra, jejímž doposud neznámým autorem nebyl nikdo jiný než nejslavnější Čech (ovšem až po praotci) Jára da Cimrman - Blaník. Naši tělesně handicapovaní přátelé nám předvedli nadšený výkon, za který by alespoň někteří mohli aspirovat i na Thálii. Hra nás pobavila a naši přátelé byli odměněni zaslouženým potleskem. Je vidět, že ani tělesné a pohybové problémy nemusí vadit při kulturní aktivitě, takže my (zatím) zdraví můžeme jen tiše obdivovat. Doufejme, že to nebylo poslední vystoupení této sympatické party před rudickým publikem. Děkujeme! Obrázky z představení najdete ve Fotogalerii.

Oslavy osvobození 2008v Sadě pod lípou proběhly opět za hojné účasti. Tentokrát se o občerstvení postaraly "mladé hasičské naděje", a nutno říci, že jim to "odsejpalo" dobře. Po oficiální části oslav, spojené s lampionovým průvodem, zapálil Vláďa Buchta tradiční vatru a pak už k tanci i poslechu velice pěkně hrál rudický K-Band. Díky všem, kdo se podíleli na organizaci, i všem, kdo se přišli třeba jenom pobavit. Více fotografií z akce najdete v naší fotogalerii.

Pálení čarodějnic 2008Rudičtí hasiči již tradičně touto akcí zahajují sezónu v Sadě pod lípou. Také letos se sešlo velké množství natěšených rudických, a i když bylo poměrně chladno, nálada byla výborná. Tradiční makrely, klobásy na grilu, uzený bůček, k tomu pivko nebo něco tvrdšího...pohoda. I děti se vyřádily na tanečním parketu. Povedenou akci (obětavým pořadatelům díky) si můžete přiblížit shlédnutím promítání fotografií v pokračování článku nebo v naší fotogalerii.

Sobota 15. března odpoledne - v sále rudického Dělnického domu proběhlo 1. mezinárodní koštování vína, podle data "Josefské". S nápadem přišli naši rakouští přátelé z mikroregionu Land um Laa, termín a organizaci "měl na svědomí" sbor rudických zastupitelů. Obrázky z povedené akce, které se zúčastnilo neuvěřitelných 170, doufejme že spokojených rudických i hostů, si můžete ve zvětšení prohlédnout po kliknutí na obrázek vpravo. Co dodat - zajímavé bylo srovnání rakouských vín se vzorky špičkových jihomoravských vín, prezentace našich regionálních produktů (medu, kozích a plísňových sýrů, výrobků z propolisu a dalších), velice pěkné bylo doprovodné vystoupení cymbálovky Jánošíček. Poděkování patří naší tlumočnici Markétě. Rakouští přátelé nás překvapili vstřícností a velkorysostí, s jakou se zhostili této akce. Na připravované podzimní prezentaci našeho mikroregionu ve Fallbachu bychom si měli dát záležet a doufáme, že ostatní obce z Moravského krasu nás v tom nenechají samotné...

PředtančeníSbor dobrovolných hasičů Rudice uspořádal 19. ledna v sále Dělnického domu tradiční ples. Zájem rudických byl velký, už proto, že takových plesů už moc není. Hasiči uvítali každého návštěvníka panáčkem jeskynních kapek Macocha a domácími koláči, což přispělo k dobré náladě, kterou potvrdil dobrý výkon kapely Styl Petrovice, tradičně výborné předtančení soutěžního tanečního páru (na snímku), líbilo se i vystoupení skupiny aerobiku z Blanska. Děkujeme našim hasičům za obětavost, s jakou se zhostili organizace náročné akce. Po kliknutí na nadpis článku si můžete prohlédnout video z vystoupení páru na snímku.


Místo pro vánoční strom před školou

 

Stalo se už milou tradicí, že druhou adventní neděli k nám přijíždějí zástupci družební obce Fallbach z Rakouska, aby věnovali dětem z rudické školy vánoční stromek. Tentokrát přijel starosta pan Nagl (na obrázku uprostřed) s kolegou, a kromě označení místa, na kterém bude stát stromek, se věnovali i jednání se zástupci obce ohledně možných budoucích společných aktivit.

 

 

 

 

Rudičtí hasiči se 1. prosince 2007 pokusili založit novou rudickou tradici - rozsvěcení vánočního stromu v parku před Kovárnou. Akce se jim nad očekávání povedla, takže věříme, že se nová tradice ujme, a rádi uveřejňujeme malou prezentaci...

 

 

 

 

 

Vaše cesty k bezpečí Krizový portál JmK