Hledání na stránkách
Navigace na stránkách


Kontakty
Obecní úřad Rudice
Rudice 7, 67906 Jedovnice
Najdete nás na mapě
GPS: 49°20'22", 16°43'33"
E-mail:obec(zav)rudice.cz
Datová schránka: 9fqa2ej
Tel./fax: (+420) 516 443 528
QR kód: QR kód
Muzeum Větrný mlýn
Tel.: (+420) 602 729 084 Administrace stránek
E-mail: admin(zav)rudice.cz
Království šneka Krasíka

Oslava sv. Barbory


Ani jsme se nenadáli a je tu opět advent. Doba čekání. Čekání na nový život. Na ten nejdobřejší život. A aby nám to čekání lépe utíkalo, má v tuto dobu svátek i několik světců, na které se navázaly různé tradice. Je to třeba svatý Mikuláš, což dále nemusím rozvádět, a mimo jiné i pro nás tak důležitý svátek je 4.12., a to slaví sv. Barbora. Abychom se ale s Mikulášem nehádali, jako že on chodí s nadílkou a my v dělňáku slavíme Barboru, tak jsme její oslavu posunuli na neděli.

Mimořádně se konala i mše svatá v neděli v 15 hodin, kde se žehnaly barborky, které si pak lidé rozebrali domů, zpívaly se staré rudické hornické písně (mimochodem, víte, že třeba na kutnohorsku, kde je sv. Barbora dodnes uznávaná, je tradice, že ze 4. na 5.12. za okno naděluje dobroty právě ona? Asi tam pomáhá Mikulášovi, aby toho neměl moc…), no a pak se pokračovalo v Dělnickém domě, kde bylo bohaté občerstvení, děti z náboženství měly připravené divadelní představení O milosrdném samaritánovi (video), potom malovaly pohledy, které se pak dražily. Výnos dražby asi 2600 Kč se odesílá na misie.

Někdo mně říkal, že misionáři byli kdysi dávno, aby prosazovali křesťanství, a že vlastně byli zlí. Nechci se pouštět do historie. Misionáři dnes pomáhají lidem v různých zemích, kde je pro nás nepředstavitelná bída, hlad, nemoci (třeba i lepra=malomocenství) a válka. Je smutné, že i v dnešní době jsou lidé zabíjeni pro své náboženské vyznání, nemyslíte? Tak těmto misionářům se snažíme pomoci. Dražba, která v obřadní síni probíhá, je také velmi veselá a licitátor u ní většinou přijde o hlas. Poseděli jsme, popovídali a v sychravém nedělním odpoledni jsme si užili příjemný čas. Příští rok přijďte zas mezi nás! V příloze malá ochutnávka, alespoň vizuální. Z kaple jen ilustrační foto z minulého týdne, kdy se žehnaly adventní věnce.

Za ŘKF Zdeňka Martinásková

        Návrat
Vaše cesty k bezpečí Krizový portál JmK Dráček HasíkPálení klestídTest